Facebook kripto parası Libra detaylarını paylaştı!

Facebook nihayet gelecek yıl piyasaya sunmayı hedeflediği dijital para ünitesi Libra hakkında ayrıntıları paylaştı. Teknoloji devi, kullanıcıların sanal parayı uygulamaları ve Facebook’un sahip olduğu iletileşme servisi WhatsApp’ta kullanabileceklerini duyurdu.

Facebook kendi kripto parasını çıkartmaya hazırlanıyor!

Sanal mağaza piyasaya sürüldüğünde, kullanıcılar Libra’yı kredi kartlarından satın alabilecek ve Calibra isimli kendi dijital cüzdanında saklayabilecekler. Calibra web sitesi de bugün erken saatlerde kullanıma açıldı.

Facebook mevzu hakkında; “Önümüzdeki aylarda, ağı daha da çeşitlendirmek ve desteklemek için ek partner mutabakatları yapacağız. Toplumsal medya bünyesinde ekosistemi tekrar başlatmaya ve tazelemeye yardımcı olmak için özel bir para ünitesi oluşturduk kullanıcılarımız için. ”dedi.

Şimdilik Libra’nın kurucu üyelerine bakacak olursak:

  • Ödemeler: Mastercard, PayPal, PayU, Stripe, Visa
  • Teknoloji ve pazarlar: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, Mercado Pago, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.
  • Telekomünikasyon: Iliad, Vodafone Group
  • Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited

Facebook güvenirliliği arttırmak ismine ‘Libra Ortaklığı’ ismi altında 27 ortaktan oluşan ve kar emeli gütmeyen bir kuruluş oluşturdu. 

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunacak olan bu kuruluşta yatırımcı firmalar, kar emeli gütmeyen tertipler, kripto şirketler, bağlantı ve teknoloji devleri ile servis sağlayıcıların yanı sıra eBay, PayPal, Stripe, Spotify, Uber, Lyft ve Vodafone üzere isimler de yer alıyor.

Bu firmalar ve kurumlar da Libra rezervlerine katkı yaparak Libra’nın ölçülebilir kıymeti olan şeylere endekslenmesini sağlayacak. Pekala ya siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başa dön tuşu