Ford’un otonom robotu Digit görenleri şaşırtıyor!

Online alışverişin her geçen gün daha da arttığı dünyamızda, otonom teslimat robotları artık ismini çok sık duyduğumuz teknolojik bir eser haline geldi. Otomotiv devi Ford, Agility Robotics ile yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarının sonucu olan Digit isimli akıllı robotu görücüye çıkarttı.

Ford’un otonom robotu Digit görenleri şaşırtıyor!

İnsan üzere görünen 2 bacaklı Digit’in bilhassa merdiven inip çıkma performansı izleyenleri şaşırttı. Uzmanlar, bu performans sayesinde Digit’in rakiplerinin bir adım önünde olduğu tarafında hemfikir. Hafif bir gereçten üretilen yalnızca 20 kg. tartısındaki robot, engebeli yerlerde rahat biçimde yürüyebiliyor ve mahzurları istikrarı bozulmadan aşabiliyor.

Otonom teslimat robotları için hayati olan bu özelliğin yanı sıra, Digit kendi kendine katlanarak epey küçük bir hacme ulaşabiliyor. Otonom robot, teslimat yapılacak olan meskenin önüne kadar nereye gitmesi gerektiğini ve oraya nasıl gidileceği bilgisi ile donatılmış olan şoförsüz bir araç tarafından taşınıyor.

Son noktaya ulaşıldığında araçtan inen robota gereksinim duyacağı tüm bilgi kablosuz olarak iletiliyor.

Ford Araştırma, Mühendislik ve Teknoloji’den Sorumlu Lider Yardımcısı Dr. Ken Washington, Digit’le ilgili olarak “Işık ve aralık sensörü LİDAR ve stereo kameralarla donatılmış olan Digit, temel senaryolar dahilinde pürüzleri aşarak araçtan paketi bırakacağı kapı önüne kadar rahatlıkla ulaşacak kapasiteye sahip.

Agility ile işbirliğimiz sayesinde, Digit’in şoförsüz araçlarla en âlâ halde nasıl çalışacağını ve bu yeni teslimat metodunu geleceğe daha yeterli biçimde taşımanın yollarını bulmak için durmaksızın çalışıyoruz,” dedi. Teslimat robotunun tanıtım görüntüsüne üstteki oynatıcıdan ulaşabilirsiniz. 

Başa dön tuşu