Gaziantep’te Yıkılan Binanın Müteahhidi de Tutuklandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kahramanmaraş depremlerinde yıkılan binalarla ilgili 134 kişi hakkında işlem yapıldığını açıkladı. Gaziantep’teki yıkılan Bahar Apartmanı’nın müteahhidi Mustafa Uncuoğlu da tutuklandı.

Kahramanmaraş depreminde yıkılan 250 daireden oluşan Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, geçtiğimiz gece çıkarıldığı hakimlik tarafından tutuklandı. Coşkun, önceki gün yanında büyük miktarda nakit para ile yurt dışına çıkarken gözaltına alına alınmıştı.

Mehmet Yaşar Coşkun için yargı sürecinin henüz başlamadığının altını çizelim. Yani Coşkun’un suçlu bulunup bulunmayacağı, ne kadar ceza alacağı ve hatta ceza alıp almayacağı bilinmezliğini koruyor. Konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğu takdirde haberimizi güncelleyeceğiz.

Güncelleme: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 134 kişi hakkında işlem yapıldığını açıkladı

Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapılan resmi açıklamalara göre depremde yıkılan binalarda ihmali bulunduğu tespit edilen 134 kişi hakkında işlem yapılıyor. Bunların kaçının müteahhit olduğu ise belli değil

Kule Apartmanı’nın müteahhidi depremzede olarak kaldığı otelde tutuklandı

Hatay’da yıkılan Kule Apartmanı’nın müteahhidi Ömer Cihan, Antalya Manavgat’ta depremzede olarak kaldığı otelde gözaltına alındı. Cihan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Hatay’da yaptırdığı Erdoğan Apartmanı yıkılan müteahhit, Ankara’da tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremde, Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan Erdoğan Apartmanı’nın yıkılması sonucu birden fazla kişinin hayatını kaybettiği, birden fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, olayın ardından Hatay’dan Ankara’ya gelen ve kaçma ihtimali olduğu da belirtilen, binanın müteahhidi Mustafa Erdoğan Keçecioğlu, kaldığı otelde gözaltına alındı.

Gaziantep’te yıkılan bir binanın müteahhidi, ihmal bulunması üzerine tutuklandı

Depremde yerle bir olan Gaziantep’teki Bahar Apartmanı’nın müteahhidi Mustafa Uncuoğlu, İstanbul’da gözaltına alınmıştı. Apartmanın hafriyatında yapılan incelemede Uncuoğlu’nun ihmali olduğu tespit edildi. Sabaha karşı işlemleri tamamlanan Mustafa Uncuoğlu nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Gaziantep’te yıkılan Mehmet Polat Sitesi’nin müteahhidi yakalandı

Depremden etkilenen Gaziantep’te Mehmet Polat Sitesi’nin hem müteahhidi hem de fenni mümessili Mehmet Ertan Akay yakalandı. İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinden sonra Gaziantep Adliyesi’ne getirilen Akay, nöbetçi hakimliğe sevk edilmesinin ardından tutuklandı.

Adıyaman’da depremde yıkılan binanın müteahhidi, Gürcistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı.

Yavuz Karakuş ve eşi Sevilay Karakuş, üzerlerinde 16 bin dolar ve 20 bin lira ile yakalandı.

Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun’un ifadesi paylaşıldı

mehmet yaşar coşkun

Paylaşılan bilgilere göre Mehmet Yaşar Coşkun’un yıkılan Rönesans Rezidans hakkındaki ifadesi ortaya çıktı. NTV’nin haberine göre Coşkun, binanın ‘sağlam’ olduğunu şu ifadelerle savundu:

“Rönesans Rezidans 4 blok, 249 bağımsız bölüm ve alt katta iki otoparktan oluşuyor. 2011’de yapımına başlanan bina, 2013’te tamamlandı. İki yıllık inşaat sürecinde herhangi bir sıkıntı çıkmadı, kazasız bir şekilde inşaatı bitirdik.

Bina 10 yıldır kullanımdaydı, bu süre zarfında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Binada sonradan herhangi bir esaslı değişiklik yapılmadı, mevzuatta öngörülen tüm işlemleri yerine getirdik. Biz betonarme kaba inşaatını İstanbul merkezli Yapı İnşaat isimli firmaya vermiştik. Hatırladığım kadarıyla bu firma da iki ortaklıydı.

Rönesans Rezidansın neden yıkıldığını ben de bilmiyorum. Rönesans Rezidansın zemin etüdü yapılmış ve sağlam durumdaydı. Tüm ruhsatları alındı, hem belediye hem yapı denetim firması tarafından bizzat yerinde gerekli numuneler alınmak suretiyle gerekli incelemeler yapıldı, kontrolleri sağlandı. Bu aşamalarda hiçbir sıkıntı çıkmadı. Hatta biz Rönesans Rezidansı inşa ederken yapımını aşama aşama fotoğraf ve video kaydına aldık.

Bunların bilgisayarlarda kayıtlı olduğunu düşünüyorum. Temin edebilirsem bilahare ibraz edeceğim. Rönesans Rezidans ile ilgili aklıma gelen tek bir şey var; depremin dalga boyunun bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm depremlerden farklı olması diye düşünüyorum.

Ayrıca deprem yeryüzüne çok yakın birkaç kilometrelik mesafede olduğu için de yıkım olmuş olabilir. 6 Şubat’ta art arda iki deprem yaşandı. İkinci deprem, merkez üssü Elbistan olan deprem daha şiddetli bir depremdi. Ben deprem uzmanı değilim bu söylediklerim tahmine dayalı değerlendirmelerimdir.

Sadece yan yatmıştır. Usule ve fenne uygun olarak yapılmayan binalar depremden sonra tuzla buz olmuştur, çökmüştür. Bizim binamız sadece yan yatmıştır. Herhangi bir çökme olmamıştır. Bu kadar büyük bir depreme ve yan yatmasına rağmen bina dağılmamış ve ana iskeleti sağlam kalmıştır. Bu da binanın sağlam yapıldığını göstermektedir. Bu aşamada tutuksuz yargılanmak istiyorum.

Depremde yıkılan 16 katlı binanın müteahhidi de gözaltına alındı

hasan alpargun

Bununla birlikte Adana’da inşa ettiği pek çok bina depremde yerle bir olan bir başka müteahhit Hasan Alpargün, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gözaltına alındı. Müteahhittin kendi adını taşıyan 16 katlı Hasan Alpargün Apartmanı’nda 92 kişinin yaşadığı ifade edilirken şu ana kadar 70 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Alpargün’ün, depremin hemen ardından KKTC’ye kaçtığı belirtildi. Paylaşılan bilgilere göre gözaltına alınan müteahhit, Türkiye’den KKTC’ye 990 bin dolar, 890 bin euro, 500 bin TL para transfer etmeye çalışmış, hatta Lefkoşa’nın Demirhan bölgesinden daire dahi satın almıştı. Alpargün, yargılanması için Türkiye’ye iade edilecek.

Başa dön tuşu