‘Geçmişi sil’ özelliği aslında hiçbir şey silmiyor!

Yeni özelliğin, kullanıcının Facebook dışındaki sitelerde takip edilmesi özelliğini devre dışı bırakabilmesini sağladığı açıklanmıştı. Teknoloji haberleri paylaşan Mashable internet sitesi ise Facebook bu özelliği kullanırken, Facebook sunucularından hiçbir geçmişi silmeyeceğini yalnızca kullanıcının hesabından bilgi temasının kesileceğini yazdı.

Bu yeni özelliğe nazaran kullanıcılar takip etme özelliğini devre dışı bırakarak, Facebook’un kendilerini Facebook dışında takip ederek ‘hedefli reklam’ göndermesini engelleyebiliyor. Daha evvel kullanıcının kendi bilgilerini Facebook’un hangi web sitelerine bilgi gönderdiğini görmesi imkânsızdı. Yeni özellik, kullanıcılara, Facebook’un kullanıcının bilgilerini paylaştığı şirketlerin listesini ve kaç kez paylaşıldığını gösteriyor.

Habere nazaran, Facebook bu özelliğin ismini ‘geçmişi sil’ olarak duyursa da kullanıcı bilgilerinin Facebook sunucularından büsbütün silinmesi mümkün olmuyor. ‘Geçmişi sil’ özelliği birinci evvel Güney Kore, İrlanda ve İspanya’da kullanıma sunulacak.

Başa dön tuşu