Google deprem uyarı sistemi nasıl kullanılır? Google deprem uyarısı açma

Düzce’de meydana gelen sarsıntı sonrasında Türkiye’de gündem olan Google zelzele ikaz sistemi nasıl kullanılır? İşte Google zelzele uyarısı açma ayrıntıları.

Kullanıcıların telefonları üzerinden zelzeleler hakkında 4-5 saniye öncesinden bildirim alarak hazırlıklı olmasını sağlayan Google zelzele ihtar sistemi, Türkiye’de de destekleniyor. Uzun vakitten beri Türkiye’de kullanılıyorsa olsa da kullanıcıların çok fazla dikkatini çekmeyen özellik, Düzce’de meydana gelen sarsıntı ile bir sefer daha gündeme geldi. Sarsıntı bölgesinde yer alan kullanıcılara sarsıntı hakkında evvelden ikaz yapan uygulama, başarılı bir imtihan verdi. Şayet özelliği etkin hale getirmek istiyorsanız adımları takip edebilirsiniz.

Google sarsıntı ikaz sistemi nasıl çalışıyor?

Google sistemi, ShakeAlert datalarını kullanıyor. Kullanıcıların pozisyon bilgilerine nazaran yaklaşık pozisyon üzerinden süreç yapan sistem, tespit edilen yer hareketliliklerini ilgili pozisyondaki kullanıcılara gönderiyor. Şiddeti 4.5 ve üzerindeki sarsıntılarda etkin hale gelen servis için yapmanız gerekenler ise epeyce kolay.

Google zelzele uyarısı açma

Google sarsıntı uyarısı açma
  • Ayarlar’ı açın.
  • Güvenlik ve acil durum > Sarsıntı İhtarları adımlarını takip edin. (Eğer bu adımlarını takip edemediyseniz alternatif olarak Pozisyon > Gelişmiş > Sarsıntı İkazları seçeneğini takip edin.)
  • Deprem İhtarları seçeneğini açın.

Google sarsıntı uyarısı açma süreçlerinde bunları yapmanıza kâfi olacaktır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu