Google ve Android TV’lerde APK dönemi sona eriyor

Google ve Android televizyonda bulunan APK formatında sona gelindi ve artık Android App Bundle (AAB) formatı kullanılacak. Kelam konusu bu değişiklik neler sunuyor?

Akıllı televizyon kesiminde pazarın adeta önder pozisyonunda yer alan Google, Google TV ve Android TV platformlarıyla pek çok kullanıcıya hitap ediyor. Google, bu akıllı televizyonlarda bir değişiklik yapma kararı aldı. Yazılım dünyasının dev isimlerinden Google bugün, Android TV ve Google TV işletim sistemleri için Mayıs 2023 tarihinden sonra APK yerine artık Androi App Bundle formatının kullanılacağını duyurdu.

APK’ya nazaran uygulama boyutları düşürülüyor

Google’ın birinci olarak 2018 yılında tanıtımını gerçekleştirdiği ABB formatı, uygulama boyutları noktasında tasarruf sağlamayı hedefleyen yeni bir uygulama hali olarak karşımıza çıkıyor. Google Play Store’da artık bir standart haline gelen kelam konusu bu özellik, aygıtın problemsiz çalışması için gerekli olan evrakların indirilmesine geri kalan belgelerin ise arşivde kalmasını sağlıyor. Bu sayede uygulama boyutlarında yaklaşık olarak yüzde 20’lik bir tasarruf sağlanıyor. Aynı vakitte ABB formatı, Android ve Google TV kullanıcılarının gereksiz olarak görülen uygulamalarını arşive koymasını ve arşivden çıkarılmasını sağlayan yeni bir özellik kullanıma sunuyor.

Konuyla ilgili yapılan resmi açıklama yapan Google TV Eser İdaresi takımından Josh Wentz, Android TV platformunda 10.000’den fazla uygulamanın yer aldığını lakin kısıtlı depolama alanı nedeniyle kullanıcıların uygulamaları kaldırmak zorunda kaldığı bildirildi. Bu nedenle yetkili kişi, ABB formatının bu üzere durumlarda tesirli olacağını söylüyor. Bahisle ilgili aktarılan bilgilere nazaran Google, uygulamaların yine paketlenmesi için geliştiricilere altı aylık bir müddet tanıyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu