Google ve Türkiye anlaştı mı?

Aralık ayında ortaya gündeme bomba üzere düşen bir haberle tüm teknoloji kesimi sarsılmıştı. Rekabet Kurumu ile uyuşmazlık yaşayan Google, Türkiye’de satılan cep telefonlarına Android lisansı vermeyeceğini duyurmuştu. Lakin gelen yeni haberlere bakılırsa bu sorun çözülmüş üzere görünüyor.

Google ve Türkiye anlaştı mı?

Türkiye’de cep telefonu üretimi yapan reeder’ın yeni cep telefonu modeli 4 kameralı P13 Blue Max modeli için Google’dan lisans alındığı açıklandı. Kısa mühlet sonra satışa sunulması beklenen yeni modelin Türkiye’de Android lisansı alması muahedenin olduğu olarak yorumlanıyor.

Ancak bu istisnai bir durum da olabilir. Hususla ilgili taraflardan resmi bir açıklama gelmediği için şimdilik net bir durumun olmadığını da söyleyelim. Öte yandan Google, 5 Şubat 2020 tarihinde Rekabet Kurumu’nda kelamlı bir savunma verecek. Bu savunmanın akabinde Google ve Rekabet Kurumu’nun resmi olarak açıklama yapmasını bekliyoruz.

Ne olmuştu?

Yaklaşık 3 yıl önce Yandex’in haksız rekabet şikayeti ile başlayan soruşturma neticesinde Rekabet Kurumu Google‘a 93 milyon TL ceza kesmiş ve birtakım bahislerde belirli adımlar atmasını istemişti. Rekabet Kurumu‘nun taleplerini uygulanabilir bulmayan Google, Türkiye’de piyasaya sürülecek Android işletim sistemli cep telefonlarına lisans vermeyeceğini duyurmuştu. Atılan bu adım yeni satışa sunulacak Android işletim sistemli telefonlarda Google servislerinin bulunmayacağı manasına geliyor. 

Başa dön tuşu