Google’dan His Asena’ya özel doodle!

Teknoloji devi Google, Türk kullanıcıları için Türkiye’de bayan hareketinin öncü isimlerinden biri olarak kabul edilen His Asena’ya özel doodle yaptı.

Google’dan His Asena’ya özel doodle!

Duygu Asena kimdir? 19 Nisan 1946 yılında dünyaya gelen Duygu Asena, gazeteci ve muharrirdir. Türiye’de kadın haklarının savunucuları arasında akla birinci gelen isimlerden biri olan Asena, Atatürk’ün de yaveri olan CHP milletvekili Ali Şevket Öndersev’in torunudur.

Kadıköy Özel Kız Koleji’nde orta öğretimni tamalayan Asena, İstanbul Üniversitesi Pedagoji kısmı mezunudur. His Asena, Haseki Hastanesi Çocuk kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Konutları’nda pedagog olarak misyon aldı.

1972 yılında Hürriyet gazetsinde yazmaya başlayan Asena, 90’lı yıllarda ise TRT 2’de ‘Ondan Sonra’ isimli programı hazırlayıp sunmaya başladı. Asena 1987 yılında basılan birinci kitabı ‘Kadının İsmi Yok’ ile müelliflik mesleğine başladı. Kitap 1988’de ‘müstehcen’ bulunup yasaklandı.

İki yıl süren davalar sonucu tekrar basımına karar verilen kitap, Atıf Yılmaz tarafından beyazperdeye aktarıldı. Dünya çapında da kadın hareketinin ve feminizmin değerli muharrirlerinden biri olarak kabul edilen His Asena, 30 Temmuz 2006’da hayatını kaybetti.

Başa dön tuşu