Google’ın yeni işletim sistemi Android 13 yavaş ama hızlı: Çok can yakacak!

Android 13 tahminen yavaş güncelleniyor üzere görünebilir fakat Google yeni işletim sisteminden epey umutlu. Google‘ın en yeni işletim sistemi, platform ortakları sayesinde sağlıklı bir başlangıç ​​yapıyor üzere görünüyor. İşte ayrıntılar.

Android 13 büyümeye başlıyor

Google’ın Android sürümlerinin aygıtlara nazaran dağılımını gösteren son grafiği, geçen Ağustos ayında Android 13’ü piyasaya sürmesinden bu yana birinci kez birinci sıraya yerleşti. Şirketin en son çıkarttığı taşınabilir işletim sistemi, şimdiden Android telefonların yüzde beşinden fazlasında yüklü durumda. Android 12 ise son beş ayda pazar hissesini önemli biçimde arttırdı.

Dikkate alınması gereken bir öteki öge da, Apple’ın iPhone’larda kullandığı iOS aygıtlarının bilakis, Android telefonlar güncellenir güncellenmez Apple’ın da birebir güncellemeyi yapmasıydı. Samsung ve Sony üzere öteki üreticiler, kendi sistemlerini Google’a bağlı kalmadan kendi zamanlamalarına nazaran bazen erken bazen geç de güncelleyebiliyorlar.

Android 13 Ağustos ayında kullanıma sunulduğunda, birinci olarak Google’ın Pixel telefonlarına özel çıkış yaptı. Samsung, kısa bir müddet sonra Android 13 tabanlı OneUI 5’i piyasaya sürerken, OnePlus, Sony ve öbür üreticiler de geçen yıl Android 13’ü destekleyen telefonlar çıkararak işletim sisteminin nispeten süratle büyümesine yardımcı oldu diyebiliriz.

Android 12, Ağustos ayında olan bir evvelki güncellemede (Android 13’ün lansmanından çabucak önce) genel Android pazar hissesinin yüzde 13,5’ine sahipti. O vakitten beri, bu sayı yüzde 18,9’a yükselirken, Android 11 yüzde 27’den yüzde 24,4’e düştü. Sürüm 10 ve 9 da değerli kullanıcı tabanlarını müdafaaya devam etmeyi sürdürüyorlar.

Android geliştirme grubu, 13’ün birinci çıkışından bu yana çok sayıda özellik ve güncelleme sundular. Tanınan Backbone One taşınabilir oyun kumandası dayanağı geçen yılın sonlarında Android’e gelmiş ve Google kısa mühlet evvel Android Auto’ya birinci büyük revizyonunu yapmıştı . Ayrıyeten Google ve Windows, Android ve Windows 11 ortasındaki ilişkiyi genişletmek için de birtakım paydaşlıklar kurdu.

Android 13 hakkında kanılarınız neler? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Başa dön tuşu