GoPro Hero 8 Black detaylı bakış

Aksiyon kamerası dendiğinde akla gelen birinci marka olan GoPro, daha evvel yaptığı duyuruyla 1 Ekim 2019 tarihinde GoPro Hero 8 Black ismini verdiği yeni modelini duyurdu. Bu modelle birlikte artık tek esere geçiş yapan marka (daha evvel iki ya da üç eser tanıtıyordu) tasarımı çok değiştirmese de birtakım kıymetli farklılıklar getirdi.

GoPro Hero 8 Black ayrıntılı bakış

Öncelikle dizayndan başlayacak olursam; Birinci bakışta evvelki model Hero 7 Black ile fazla bir farkı yokmuş üzere görünen Hero 8 Black‘in en değerli farkı aksesuar temas ayağının gövdeye entegre edilmesi oldu. GoPro kullananlar bilir bugüne kadar aksiyon kamerasını bir tripoda ya da farklı bir aksesuara bağlamak için kutudan çıkan ve İngilizce’de frame case ismi verilen çerçeveyi kullanmak gerekiyordu. bu çerçevenin alt kısmında bulunan özel yuva GoPro’nun alameti farikası haline gelmişti. Artık bu yuva gövdenin alt kısmına entegre edilmiş ve açılır kapanır bir düzenek haline gelmiş. Yeterli de olmuş.

Artık objektifi değiştirilemiyor

Tasarımla ilgili değerli bir değişiklik ise artık objektifi değiştiremiyorsunuz. Birçok kullanıcının vakitle çizilen objektifi kendisinin değiştirdiği bilinen bir uygulama idi. Hero 8 Black ile artık bu mümkün olmayacak. Bu da objektiflere daha âlâ bakmamız gerektiği manasına geliyor.

HyperSmooth 2.0

Hero 7 Black ile hayatımıza giren bir kavram olan HyperSmooth özelliği titreşimsiz görüntüler kayıt etmeye yardımcı oluyordu. Hero 8 Black modelinde bu özellik daha da geliştirilmiş ve daha evvel yalnızca belirli modlarda kullanılabilen bu özellik artık her çekim modunda rahatlıkla kullanılabiliyor. Sonuçların daha da uygunlaştırıldığını ve HyperSmooth 2.0‘in artık çok daha yeterli görüntüler üretmenizi sağladığını da belirteyim.

MediaMod

Hero 8 Black ile gelen yeni bir özelik ise bir aksesuar olan MediaMod. Bilhassa YouTuber ya da vlog çekenlerin gereksinim duyacakları birtakım donanım ve özellikleri standart olarak üzerinde barındıran bu özel kılıf, shotgun mikrofon, HDMI çıkışı ve 3.5 mm mikrofon girişi üzere özellikler ile iki adet Cold Shoe teması sunuyor. Bu aksesuara ek olarak LCD ekran ve LED lamba bağlamak da mümkün. Makul düşünülmüş bir aksesuar ve görüntü çekenler için çok işe yarayacağını düşünüyorum. 

Ön yüzde ek mikrofon

Ses konusunun değerli olduğunu gören GoPro, Hero 8 Black‘e ön yüzde bir mikrofon eklemeyi de unutmamış. Bu mikrofon rüzgar sesini kesmek için özel olarak tasarlanmış. Bu da ses kalitesinin daha yeterli olacağı manasına geliyor.

TimeWarp 2.0

GoPro Hero 7 Black’te de bulunan TimeWarp özelliği Hero 8 Black ile daha da geliştirilmiş. TimeWarp 2.0 ile istediğiniz yerde videonın suratını düşürmek ya da yavaşlatmak mümkün oluyor.

Bunlar dışında 4K 60 fps görüntü özelliği Hero 8 Black‘te de yer alıyor. Evvelki sürümde 78 Mb/s olan görüntü bitrate suratı bu yeni modelde 100 Mb/s suratına çıkarılmış. Ek olarak kimi sportif aktivite ve durumlar için Mods ismi verilen yeni bir özellik de gelmiş. Kamera seçilen bu modlara nazaran gerekli ayarları otomatik olarak yapıyor. Hero 8 Black fotoğraf konusunda da biraz daha argümanlı. Geliştirilmiş HDR özelliği ile fotoğrafların daha âlâ görünmesi sağlanıyor. Canlı yayın için de kullanılabilen Hero 8 Black‘in evvelki aygıtta 720p olan azamî çözünürlüğü 1080p’ye yükseltilmiş. Bu da kıymetli bir gelişme.

Yukarıda anlattığım özelliklerin ayrıntılarını aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz:

Hero 7 Black sahibi olanların Hero 8 Black almasına gerek var mı?

Bu sorunun karşılığı biraz ne yaptığı ile ilgili. Profesyonel manada görüntü içerik üretiyorsanız evet gerekli bir güncelleme olabilir. Lakin hobi emelli bir kullanım varsa bence kaide değil. 

Yazımın sonuna yaklaşırken sizleri içinde Türkiye’den de manzaraların yer aldığı (Kapadokya) GoPro Hero 8 Black tanıtım görüntüsü ile başbaşa bırakıyorum. 

Zaten uygun olan GoPro Hero 7 Black, aldığı güncelleme ile GoPro Hero 8 Black‘e dönüşmüş. Çıtayı biraz daha üst taşıyan GoPro‘nun daldaki liderliğini sürdüreceğini devam ettireceğini söylersem yanılmış olmam.

Işığınız bol olsun…

Başa dön tuşu