İmkansız hayaller gerçek oldu! Evrenin tüm tarihi değişebilir

Uzay, insanlık için her vakit bir bilinmez olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle ise uzay hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık. Bilhassa son periyotta yapılan atılımlarla birlikte çok daha uzak galaksilere ulaşma fırsatı yakalıyoruz. Son gelişmeler de bunun delili niteliğinde.

Sinyal yakalandı

Bilim adamları geçtiğimiz gün daha evvel imkansız olduğunu düşündüğümüz bir şeyi yapmayı başardılar. Dünya’dan yaklaşık 9 milyar ışıkyılı uzaklıkta yüzen bir galaksiden özel bir cins radyo sinyali yakalayan bilim insanları bu mevzuda çığır açmış durumda. Bu son gelişme ise Monthly Notices of the Royal isimli mecmuada yayınlandı.

Evrenin çok daha genç olduğu vakitlerden gelen bu sinyaller büyük heyecan yaratmış durumda. Bu vakit dilimini Güneş sistemimizin gerçekleşmesinden ve bildiğimiz biçimiyle hayatın ortaya çıkmasından çok evvelki bir periyot olarak nitelendirebiliriz.

Evrenimizin yalnızca 5 milyar yaşındaki halinden gelen bu sinyaller 21 cm ya da Hidrojen çizgisi olarak isimlendirilen dalga uzunluğu ile yakalandı. Epey uzak bir araya bakış ile birlikte cihan hakkında gitgide daha fazla bilgi sahibi olmak da mümkün olmaya başlıyor.

Uzaydaki nebulaların yaydığı 21 cm dalga uzunluğuna sahip bir ışınım olan Hidrojen çizgileri ilk defa 1951 yılında keşfedildi. Bu sayede Samanyolu’nun büyüleyici sarmal yapısına bakabildik, galaktik komşumuz Andromeda’nın içini ve dışını gözlemleyebildik ve Macellan bulutsusunun ışıltılı puslarını inceleyebildik.

Andromeda’nın dünyadan yalnızca 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta olduğunu düşündüğümüzde yeni sinyallerin 8,8 milyar ışıkyılı uzaklıkta olması kulağa epeyce etkileyici geliyor. Yeni bulgular ise çok daha uzaktaki galaksileri anlamamıza katkı sağlayacak.

Başa dön tuşu