Hey, GitHub ile sesli kod yazmak mümkün!

GitHub, yapay zeka dayanağına sahip olan kodlama yardımcısı Copilot hizmetinden faydalanan kullanıcılar için klavye kullanmadan da kod yazmayı mümkün hale getiren yeni bir sistem denemesi yapıyor. Hey, GitHub! ile konuşarak kod yazmak artık mümkün oluyor.

GitHub, yazılımcılara kolaylık sağlayan yeni özellikler ile gündeme geldi. Yazılımcılar için düzenledikleri belgeye yönelik kod tekliflerinde bulunan Copilot yapay zeka sistemi için klavye olmadan da kod yazmaya yarayacak bir sistem testine başladığını duyurdu. Copiloy ile ses tabanlı kullanım sunan bu özellik, Siri ve Alexa’ya benzeri bir sisteme sahip olacak. İsminden da anlaşılacağı üzere sistem Hey, GitHub halinde etkinleştiriliyor.

Şirketin kurumsal blog paylaşımında bahisle ilgili şu ayrıntılara yer verildi;

“Copilot programlama ortağımız olduğu için onunla konuşabilmemiz gerekiyor. Grubumuz de tam olarak bu husus üzerinde çalışıyor. Sesinizin gücüyle, GitHub Copilot’un avantajlarını ellerini kullanarak yazmakta zorluk çeken geliştiriciler de dahil olmak üzere daha da fazla geliştiriciye sunma potansiyeli bizi heyecanlandırıyor.”

GitHub’ta yazılımcılar için kolaylık sağlanacak

Yazılımcıların işini kolaylaştırmak ismine geliştirilen Hey, GitHub! isimli sistem, sesli komutlarla kod yazma ve düzenleme özelliğinin yanı sıra geliştirme alanının ayarları üzerinde değişiklik yapma ve kod tabanını inceleme imkanı sunacak. Kelam konusu bu sistem, GitHub Next mühendisleri ve araştırmacıları tarafından tasarlanmaktadır. Kelam konusu bu sistem şimdilik yalnızca Visual Studio Code ile kullanılmakta olup, ilerleyen süreçlerde daha da geliştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu