Akıllı Telefon ve Bilgisayarlarda Cayma Hakkı Kalkıyor

İnternet üzerinden alışverişlerde uygulanan cayma hakkı, artık bazı koşullar dahilinde olacak. İşte 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek düzenlemenin detayları…

23 Ağustos 2022 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik“, e-ticaret alışverişleri ile ilgili önemli düzenlemeler getirmişti. Bu düzenleme ile cayma hakkı ve iade edilen kargonun ücretinin, alıcı tarafından ödenmesi gibi kurallar getirilmişti. İlk aşamada 1 Ocak 2023 tarihi itbarıyla yürürlüğe gireceği açıklanan düzenleme, sonraki aşamada 1 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Bugünse bu konu, sosyal medya ve haber sitelerinde yeniden gündeme taşındı. Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında konuyla ilgili yeni bir düzenleme yer almadı ancak söz konusu haberler, hatırlatma amacıyla paylaşıldı. Dilerseniz internet üzerinden alışveriş yapan vatandaşlar için önemli değişiklikler içeren bu düzenlemenin detaylarına hep birlikte bakalım.

İade kargo ücreti artık tüketicilerin cebinden çıkacak:

kargo iadesi

Yayımlanan yönetmelikle birlikte tüketiciler, artık iade kargoların ücretini kendisi karşılamak zorunda olacak. Bununla birlikte artık satın alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayar ve drone gibi teknolojik ürünler, artık cayma hakkından muaf olacak. Yeni yönetmelikte bulunan ilgili düzenlemeler şu şekilde:

MADDE 11- Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “on” ibaresinden sonra gelmek üzere “dört” ibaresi ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(3) Tüketici, ön bilgilendirmede kararlaştırılması ve satıcının öngördüğü taşıyıcı ile iadesinde tutarına yer verilmesi halinde teslim masraflarını geçmemek üzere iade masrafını karşılamakla yükümlüdür. Ancak, tüketiciye teslim edilen malın Kanunun 8 inci maddesi kapsamında ayıplı olması durumunda tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Tüketicinin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilir.”

Yukarıdaki ekleme ile tüketiciler, artık iade talebinde bulunmaları durumunda kargo ücretini kendileri karşılamak zorunda olacak.

Cep telefonları ve bilgisayarlarda cayma hakkı kaldırıldı:

cayma hakkı

MADDE 13- Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“ı) 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre tescili zorunlu olan taşınırlar ile kayıt veya tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçlarına ilişkin sözleşmeler.

i) Tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler.

j) Canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler.

k) Tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler.”

Tüketiciler, yönetmelikteki ilgili maddede yapılan bu değişiklik ile birlikte artık kayıt ve tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçları, cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayarlar ve canlı müzayedede açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmelerde cayma hakkından faydalanamayacak. Yani satın aldığınız ürünleri, kendinize bağlı sebeplerden dolayı iade edemeyeceksiniz. Fakat ürünlerde bir sorun çıkması, bu ürünlerin iadesinde engel çıkarmayacak.

Öte yandan iadenin kargoya verilmesinde süre sınırı 14 güne çıkarıldı:

iade kargo

Yeni yönetmelik, tüketicilerin faydasına olacak bir düzenlemeye de yer verdi. Yeni düzenlemeyle birlikte iade veya değişim gibi durumlarda ürünü kargoya vermek için artık 14 günlük süreniz olacak.

Bankalara da yeni yükümlülük getirildi: İade durumunda kart limitleri tek seferde iade edilecek:

Ürün ödemesinin kredi kartı ile yapılması durumunda kart sağlayıcıları, artık satıcı, sağlayıcı veya aracı hizmet sağlayıcı tarafından aktarılan tutarı, kendilerine ulaşmasını takiben kart sahibinin kullanılabilir limitine tek seferde ilave etmekle yükümlü tutulacak.

Başa dön tuşu