Pakistan Devlet Bankası, CDBC’ler hakkında çalışmalarını hızlandırmaya odaklandı

2025 yılını gösteren Pakistan Devlet Bankası, merkez bankası dijital para ünitesini (CBDC) yayınlamak ismine çalışmalarını hızlandırdı.

Kripto para ünitelerinin her geçen gün daha fazla ülke tarafından benimsenmesi ve kullanım alanlarının da genişlemesiyle birlikte ülkeler çalışmalarına istikamet vermeye odaklandı. Lakin birtakım ülkeler kripto para ünitelerine aralı yaklaşmayı tercih ederken, blockchain teknolojisiyle ise yakından ilgileniyor. Bu alandaki yeni teknolojik çalışmaların gerisinde kalmak istemeyen kurumsal şirketler yahut devletler, bilhassa de CBDC ile ilgili ağır çalışmalar yapıyor. Avrupa Birliği’nin yasalar hakkında ağır olarak üzerinde çalıştığı CBDC konusunda, Pakistan tarafından da yeni bir atak geldi. Pakistan Devlet Bankası, CBDC ile ilgili süratle yeni adımlar atmaya başladı.

Pakistan, CBDC konusunda çalışmalara taraf verdi

Kripto varlıkları destekleyen teknolojik gelişmeler, global iktisada de takviye verecek bir yol olarak görülüyor Bu bağlamda ortaya çıkarılan merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC), daha süratli ve daha uygun bir finansal sistem sunuyor. Pakistan, bu alanda yaptığı çalışmalar sonucunda CBDC’ler ilgili 2025 yılını amaç belirlenmişti. Planlanan bu tarih yaklaşırken, ülke içerisinde yeni maddelere da müsaade verildi. Yeni yasalar kapsamında ülke idaresi CBDC çalışmalarına sürat kazandırmak için harekete geçti. Pakistan, Elektronik Para Kuruluşları ve dijital ödeme araçlarına sahip olan kuruluşlar için yeni bir yasa getiriliyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu