GSM Operatörleri ile BTK Hakkında Suç Duyurusu

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Türkiye’de hizmet veren GSM operatörleri ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

6 Şubat’ta Türkiye’nin en az 10 ilinde ciddi yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yankıları devam ediyor. Kimileri sadece enkaz altındaki canlara odaklanmış durumdayken kimileri ise bu deprem ile ilgili sorumlu gördüğü kurumların hesap vermesi için çabalıyor

GSM operatörlerinin deprem sonrası hizmet kesintisine ilişkin harekete geçen haber alma hakkı, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü alanlarında faaliyet yürüten bir sivil toplum kuruluşu olan Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), mobil operatörler ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hakkında suç duyurusunda bulundu. Peki dernek, BTK ile mobil operatörleri ne ile suçluyor?

Görevi kötüye kullanma, haberleşmenin engellenmesi ve bilinçli taksirle öldürme…

Kahramanmaraş depremi

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, mobil operatörleri “haberleşmenin engellenmesi (TCK m. 124)”, “bilinçli taksirle öldürme (TCK m.85/2)” ve “taksirle yaralama (TCK m. 86)” yönünden suçluyor. BTK’ya yönelik suç duyurusunda ise mobil operatörlerdeki nedenlere ek olarak, “görevi kötüye kullanma (TCK m. 257)” yönünden de suçlu görüyor. “İnsanların sosyal medya mesajlarıyla hayata tutunmaya çalıştığı bir zamanda bu ihmalkarlık, bu sorumsuzluk kabul edilemez.” diyen Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği Eş Direktörü Avukat Veysel Ok tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“GSM operatörleri hesap vermekten kaçıyor”

baz istasyonları

Türkiye’nin dört bir yanında yurttaşlar depremzedelere yardım etmek için seferber olmuşken, dünyanın en pahalı iletişim ve internet hizmetlerini sunan GSM operatörleri halen afet bölgesindeki hizmetlerini iyileştirmiş durumda değil. Gazeteciler işini yapamıyor ve daha da vahimi arama-kurtarma çalışmaları aksıyor. 

GSM operatörleri halen çözüm olarak vatandaşlara ‘Telefonlarınızı daha az kullanın’ diyor. Aynı operatörler, yakın zamanda reklamları yapılan ‘drone baz istasyonları’ ile ilgili sayfaları ise web sitelerinden birer birer kaldırdı. Kendilerine ulaşmaya çalıştığımızda ise ‘Yetkililer kriz toplantısında’ deniyor. Belli ki bir sebepten GSM operatörleri vatandaşların haberleşmesini kolaylaştırmak için çabalamak yerine hesap vermekten kaçıyorlar. Her şeyden önce yaşama hakkına saygılı adli makamların GSM operatörlerine sorumluluklarını hatırlatacaklarını umuyoruz.”

Operatörlerin deprem açıklamalarına ulaşmak isterseniz:

Tüm GSM Operatörleri, 1 Ay Süreyle Görüşmeleri Ücretsiz Sağlayacak

“BTK, bant daraltması uygulaması ile insanların canına kastetti”

btk suç duyurusu

Veysel Ok’a göre BTK’nın deprem olduğu gün bant genişliğini daraltıp özellikle de Twitter ve TikTok’a erişimi kısıtlaması, insanların canına kastetmekten başka hiçbir şey değildi. Veysel Ok, konuyla ilgili şöyle konuştu:

Bir devletin vatandaşlarını yaşatmak görevi vardır. Bu bağlamda her kamu kurumunun kendi üzerine düşen sorumlulukları vardır. BTK yetkilileri insanların hayata tutunmasına imkan veren sosyal medyaya erişimi keserek yetkilerini kötüye kullanmışlardır. Bu, dünyanın her yerinde suçtur.”

BTK’nın TikTok ve Twitter’a yönelik engelleme hamlesi ile ilgili detaylı bilgi için:

Twitter, Tamamen Düzeldi: VPN’siz Girip, Normal Şekilde Tweet Atabilirsiniz

Kaynak :
https://www.mlsaturkey.com/tr/gsm-operatorleri-ve-btk-yetkilileri-hakkinda-suc-duyurusu/

Başa dön tuşu