Hedef milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak

Bu gelişmeyle birlikte BDDK’nın Kanun kapsamında vazife ve yetkilerinin Merkez Bankası’na devredileceğini, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulacağını ve ödeme hizmetleriyle ilgili yenilikçi rollerin hayatımıza gireceğini vurgulayan Ödeme ve Elektronik Para Derneği Lideri Burhan Eliaçık, “Hayallerimiz gerçekleşti. Artık amaç ülkemize yatırım çekmek ve milyar dolar pahasında şirketler ortaya çıkarmak. Bölümümüzün önemli bir ivme kazanacağına ve 2023 sonunda birden fazla milyar doların üzerinde değerlemeye sahip ödeme ve elektronik para kuruluşuna kavuşacağımıza inancımız tamdır” dedi.


Amaç milyar dolar pahasında şirketler ortaya çıkarmak

Ödeme ve Menkul Değer Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edildi. Bu değerli gelişmeyi kıymetlendiren Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Lideri Burhan Eliaçık, Türkiye ödeme hizmetleri için artık yeni bir periyodun başladığını vurguladı.

“Merkez Bankası çatısı altında toplanıyor”

6493 sayılı ödeme hizmetlerinin emel, rol ve sorumluluğunu tanımlayan Kanunda yapılan değişikliklerle birlikte ödemeler alanına ait olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ilişkin yetkilerin kanundaki bütünlüğü sağlamak üzere Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na devredildiğini söz eden Eliaçık, “Böylece Merkez Bankası ile BDDK ortasında oluşturulan ikili düzenleme ve denetim sistemi değiştirilerek misyon ve yetkiler tek çatı altında toplanacak” diye konuştu.

Başa dön tuşu