SEC’ten Elon Musk’ın Paylaşımları Hakkında Yeni Açılama

Elon Musk ile yıllardır tartışmaları sürdürmeye devam eden SEC’den bugün Tesla hakkındaki Tweet’ler için yeni bir açıklama geldi.

Twitter, SpaceX, Tesla ve Neuralink’in sahibi olan Elon Musk, 2018 yılında paylaştığı Tweet nedeniyle yasal tartışmalara devam ediyor. Zamanında Tesla hisselerinde büyük hareketliliğe neden olan paylaşım hakkında bugün, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) yeni bir açıklama geldi.

SEC, Tesla CEO’su Elon Musk’ın bugün de paylaşabileceği Tesla ile ilgili Tweet’ler için avukatından onay alması gerektiğini ifade etti. Yani Musk, SEC’e göre kendi avukatından onay almadan Tesla hakkında bir Tweet paylaşamamalı.

Musk’ın Tweet davası neden yaşanıyor?

elon musk

Elon Musk, 2018 yılında paylaştığı Tweet’inde “fonlama tamamlandı” diyerek Tesla’nın, hisse başına 420 dolarlık fiyattan özel şirkete dönüşeceğini açıklamıştı. Bu paylaşımın ardından Tesla hisselerinde büyük dalgalanmalar yaşanmıştı.

Musk ve Tesla, 2019 yılında SEC’in bu olay üzerine açtığı soruşturma üzerine 20’şer milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. Ayrıca Musk, 3 yıllığına Tesla’daki yönetim kurulu başkanlığı görevini de bırakmayı onaylamıştı.

Fakat bu anlaşmadan sonra Musk, SEC’e saygı duymadığını dillendirmişti. Musk’ın avukatı ve kendisi, SEC’in anlaşmayı imzalamak için Musk’ı korkuttuğunu öne sürerek olayı temyize taşımıştı.

SEC, bugün devam eden iddialara karşı yayımladığı son yazısında Tweet’ler için avukat incelemesi vurgusunun yanı sıra varılan anlaşmanın tamamen yasal olduğunu ifade etti.

Musk ve SEC arasındaki tartışmanın ne kadar süreceği tahmin edilemiyor.

Elon Musk İyice Zıvanadan Çıktı: Twitter’da Esrar Reklamları Gösterilecek

Kaynak :
https://techcrunch.com/2023/02/23/sec-says-elon-musk-still-needs-lawyer-to-approve-his-tweets/

Başa dön tuşu