Call of Duty’nin yeni oyunu yolda

Activision tarafından yayınlanan Call of Duty Çağdaş Warfare 2’nin kısa müddette 800 milyon dolar kazandığı bildirildi. CoD serisiyle büyük bir muvaffakiyet yakalayan Activision, seriye yeni bir oyun ekleyeceğini de duyurdu. İşte ayrıntılar;

Activision Blizzard’ın Call of Duty için 2023 planları şirketin pazartesi günü yayınlanan üçüncü çeyrek raporunda ortaya çıktı. Rapora nazaran, “yıllık “gişe rekorları kıran serinin bir sonraki oyunu tam premium sürümü olacak. Bloomberg’e nazaran Activision Blizzard, 2021’de piyasaya sürülen Call of Duty: Vanguard‘ın şirketin beklentilerini karşılayamaması üzerine çıkışını 2023 erteleyecekti. Ve Bloomberg, ocak ayında diğer bir raporda, şirketin yıllık basın bülteninde değişiklik yapmayı düşündüğünü söyledi.

O sırada Activision Blizzard, oyununun 2023’teki geleceğini doğrulamasa da öyküyü tartışıyor üzere görünüyordu. Bir Activision sözcüsü, şubat ayında yaptığı açıklamada şu tabirlere yer vermişti;

“Bu yıl, gelecek yıl ve sonrası kimi heyecan verici oyunlar ve fiyatsız Call of Duty tecrübelerimiz var. Bunun aksini söyleyen yalancıdır. Vakti geldiğinde daha fazla bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.”

Call of Duty Mobile’ın hudutları genişliyor

Son yıllarda Activision, Call of Duty oyununu yıllık premium sürümler ötesine taşıdı. Call of Duty: Mobile, Warzone battle royale (Sürüm 2.0 bu ay çıkacak) ve Warzone Mobile üzere 2023’te piyasaya sürülecek oyunlarla, şirketin bir sonraki Call of Duty’ye odaklanması bir yıl sürebilir üzere görünüyor. Lakin Activision Blizzard Çağdaş Warfare II‘nin büyük başarısıyla beslenen şirket, 2023 için öteki bir büyük oyun projesi üzerinde çalışmaya başladı.

Ayrıca Activision Blizzard, çıkar raporunda Çin’deki kimi oyunların lisansını almak için bir “üçüncü taraf şirketle” yeni bir muahede yapamayabileceğini söz etti. Şirket, 2021’deki net konsolide gelirlerinin “yaklaşık” %3’üne katkıda bulunan lisans mutabakatlarının Ocak 2023’te sona ereceğini söyledi. Şirket mevzuyla ilgili şu tabirlere yer verdi;

“Bu mutabakatların yenilenmesiyle için görüşmelerimiz devam ediyor lakin her iki tarafı da tatmin edecek bir mutabakata varmak mümkün değil”

Bunların yanı sıra Microsoft’un geçtiğimiz ocak ayında duyurduğu Activision Blizzard’ı satın alma planı, gerekli düzenleme sürecinden geçmeye devam ediyor. Satın alma sürecinin Microsoft’un önümüzdeki Haziran’da sona erecek olan 2023 mali yılının sonunda tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu