İnternet televizyonlarına RTÜK denetimi geldi

Bir müddettir üzerinde konuşulan internet üzerinden yayın yapan dijital platformların kontrole girmesi gerçek oldu.

İnternet televizyonlarına RTÜK kontrolü geldi

Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhutv üzere internet televizyonlarına yeni düzenleme getirdi. Buna nazaran İnternet üzerinden yayın yapan televizyonların yurtiçi-yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK kontrolüne dahil olacak ve bu kurumların yurtdışı kaynaklı olanları Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”le yapılan düzenlemeler bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak maddeleşti.

Yönetmeliğe nazaran yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

Söz konusu yayın lisansını, sırf Türk Ticaret Kanunu’na uygun kurulmuş şirketler alabilecek. Yayın lisansı almadan yayın yapan internet platformlarına sulh ceza hakimliği mani kararı çıkarabilecek. Lisans 10 yıllığına geçerli olacak.

Lisans 100 bin TL

Radyo için 10 bin, TV ve isteğe bağlı yayınlar için de 100 bin lira lisans fiyatı ödenmesi gerekecek. Netflix üzere fiyat karşılığı abonelik yoluyla izlenebilen yayınlar, yıllık net satışlarının binde beşi kadarını RTÜK’e ödeyecek. Ek olarak yayın iletim fiyatı olarak da yıllık 100 bin lira ödenecek.

İnternet üzerinden yapılan yayınlar artık RTÜK Kanunu ile öbür kimi kanun ve mutabakatlara uygun olmak zorunda. Lisans iptalini gerektirecek haller ise şöyle sıralandı: “İnternet ortamından yayın lisansının verilmesi için gerekli kurallara uygunluğunu hile ile elde ettiği tespit edilen kuruluşun internet ortamından yayın lisansı iptal edilir. Zorlayıcı sebep yahut Üst Şuraca kabul edilecek öbür sebeplerle internet ortamından yayın hizmetini yerine getiremeyen medya hizmet sağlayıcı kuruluşun talebi halinde internet ortamından yayın lisansı sonlandırılabilir.” Sulh ceza yargıcının kararı doğrultusunda URL engelleme de yapılabilecek.

Türkiye’de yabancı olarak Netflix, yerli olarak da BluTv, PuhuTV, Tvb ve Turkcell TV+ üzere platformlar bulunuyor. 

Başa dön tuşu