Hitit, 25. yılında havayolu sektörünü Türkiye’de buluşturdu

Tamamı yerli ve yenilikçi yazılımları ile bugün dünyada 5. sırada yer alan Hitit, 25. yıla özel bir aktiflikte kesimin kıymetli aktörlerini bir ortaya getirdi. Havayolları pazarlaması alanında dünyaca ünlü ve dalın en çok takip edilen guruları ortasında yer alan ve Soar isimli kitabın muharriri Shashank Nigam da konuşmacılar ortasındaydı.

Hitit, 25. yılında havayolu kesimini Türkiye’de buluşturdu

Türk mühendislerinin ürettiği tamamı yerli ve yenilikçi yazılımları ile havacılık teknolojileri alanında Türkiye’de birinci, dünyada ise beşinci sırada yer alan bilişim şirketi Hitit, 25. yılını Türkiye’den ve dünyadan bölümün kıymetli aktörlerini bir ortaya getirdiği özel bir buluşma ile kutladı. Havayolu teknolojisindeki son gelişmeler ile yeni uygulamaların Hitit profesyonelleri ve global uzmanlar tarafından masaya yatırıldığı Hitit Partner’s Event 12-14 Haziran 2019 tarihleri ortasında Kapadokya’da gerçekleşti. 16 ülkeden 25 havayolu temsilcisi hem dalın geleceğini kıymetlendirerek fikir alışverişinde bulunma hem de Kapadokya’nın büyülü atmosferinde keyifli vakit geçirme fırsatı buldu.

Sektörün geleceği için değerli mesajlar

Türkiye’den ve dünyadan sivil havacılık alanında kıymetli şirketlerin ve uzmanların kesimin geleceğini konuştuğu konferansa Türkiye’nin yanı sıra Afganistan, Almanya, Angola, Gana, Kazakistan, Mısır, Namibya, Nijerya, Suudi Arabistan, Pakistan, Ürdün, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan, Yunanistan’dan uzmanlar, üst yöneticiler ve konuşmacılar katıldı.

Etkinliğe katılan Pakistan Memleketler arası Havayolları (PIA) CEO’su Arshad Malik de konferansta şu konuları belirtti: “Yenilikçi teknoloji arayışımız sonucunda Hitit ile biraraya geldik. Rezervasyon sistemleri başta olmak üzere, Hitit’in bize sunduğu yazılım tahlilleriyle uygun maliyetle kesintisiz bir hizmet alıyoruz. Bir yılı aşkın vakittir sürdürdüğümüz iş birliğimiz sayesinde yolcu memnuniyetinde de büyük bir artış olduğunu gözlemledik. Pakistan’ın havacılık teknolojilerine yaptığı katkılar nedeniyle Hitit’e teşekkür eder, iş birliğimizin önümüzdeki periyotta artarak devam edeceğini belirtmek isterim.”

Havayolu kesiminde toplumsal medya alanında dünyaca ünlü ve bölümün en çok takip edilen uzmanı olan Shashank Nigam, önümüzdeki 25 yıl boyunca seyahat bölümünü bekleyen gelişmeler, toplumsal medyanın faal kullanımı ile bu gelişmelerin nasıl fırsatlar sunabileceği konusunda bir konuşma yaptı.

İGA Havayolu Sistem Yöneticisi Vedat Yıldız’ın İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki yeni teknolojiler ve sistemleri anlattığı konuşması ilgi görürken, Tunus’tan Nouvelair Havayolu ile Kazakistan’dan FlyArystan Havayolları, havayolu şirketleri tarafından kullanılan teknolojiler ve bunların yolculara yansımaları üzerine sunumlar gerçekleştirdiler.

“Türkiye’de Olmayan Bir Bölüme Öncülük Ettik”

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç; 25. yıla girerken Hitit olarak pek çok değerli başarıyı gururla artlarında bıraktıklarını belirtti ve Türkiye’de olmayan bir kesimi hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Nevra Onursal Karaağaç şunları söyledi: “Yerli yazılımla, havacılık yazılımı alanındaki dışa bağımlılığı kaldırdık. Birinci yazılım tahlilimiz olan sadakat sistemleri programı dünyada en çok kullanılan sadakat programı oldu. Ülkemizdeki havayolları ile güç birliği yaparak, Türk yazılımını dünyada bilinir kılmanın gururunu yaşadık. Bugün hem Türkiye’ye hem de 17 farklı ülkeye havacılık teknolojisi ihraç ediyoruz. Türkiye’de birinci dünyada ise alanında beşinci sıradayız. Gün geçtikçe geliştirmeye devam ettirdiğimiz tahlillerimizi, dünyanın farklı ülkelerine de ulaştırarak hizmet verdiğimiz coğrafyaları genişletmeye devam edeceğiz. 2019’da ihracat yaptığımız ülke sayısını 20’ye ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Hitit’ten Bir Birinci Daha: Kargo Yazılım Çözümü

Hitit’in önümüzdeki periyotta planlarının ve yeni iş alanlarının anlatıldığı programda ayrıyeten; Kargo, Turizm Eserleri ve Taşınabilir alanlarında yeni tahlillerin, 25. yılda devreye alınacağı bilgisi verildi. Yeni yazılım tahlillerinin 2019’un ikinci yarısında devreye alınacağını belirten Hitit’in Yeni İş Ünitesi Başkanlığını yapan Atilla Lise şu bilgileri aktardı: “Crane CargoSmart sistemi kargo alanındaki birinci yazılım tahlilimiz olacak ve Pakistan Milletlerarası Havayolu tarafından birinci pilot uygulaması yapılacak. Crane CargoSmart sistemiyle, havayollarının, kargo handling firmalarının ve ayrıyeten tedarik zincirinde yer alan tüm paydaşların lojistik hizmet alma etabında gereksinimi olan tüm işlevleri içeren entegre bir yapıyı hayata geçiriyoruz.”

Yeni Jenerasyon Teknolojik Tahlil Müjdesi

Hitit’in yeni devirde havayolu şirketlerine değil, havayolu nakliyatının seyahat kesimi ile kesiştiği alanlardaki tüm firmalarla iş birliği imkanı sağlayacak yeni bir tahlili de hayata geçireceğini belirten  Turizm Eserlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaan Görgün ise şunları iletti: “2019 yılının sonunda 3 yeni müşteri ile piyasaya çıkacak olan Crane TM (Travel Merchandising) ve Crane OTA(Online Travel Agengy) online uçuş, otel, transfer, araç kiralama, aktiflik biletleri, paket çeşit, seyahat sigortası ve uçuş + otel dinamik paketleri satmak isteyen havayolları, cins operatörleri, online seyahat acentaları, kurumsal seyahat şirketleri, destinasyon idare şirketleri, havalimanları ve seyahat eserleri ile sinerji oluşturmak isteyen başka şirketler için muteber bir web tabanlı, yeni kuşak, teknolojik tahlil sunuyor. Tüm GDS’ler, değerli havayolları ve 50’nin üzere global seyahat tedarikçisi ile halihazırda entegreyiz.”

Başa dön tuşu