Türk Telekom’dan Türkiye’nin ilk Wi-Fi 6 denemesi

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “ Wi-Fi 6 çalışmaları sonrasında Türk Telekom, 5G ve fiber geniş bant ile sağladığı yüksek suratları konut ve ofis içi alanlara kablosuz biçimde taşımış olacak” dedi.

Türkiye’nin önder bilgi ve bağlantı teknolojileri şirketi Türk Telekom, Acıbadem yerleşkesinde kurulan test laboratuvarında birinci defa denediği Wi-Fi 6 (802.11ax) teknolojisiyle bir evvelki jenerasyon olan 802.11ac’ye nazaran 2,5 kat daha yüksek sürate ulaştı. Türk Telekom, altıncı kuşak Wi-Fi standardı Wi-Fi 6 teknolojisini Türkiye’de birinci defa deneyen ve muvaffakiyetle bu testi gerçekleştirebilen birinci operatör oldu. Türk Telekom, Wi-Fi 6’yı destekleyecek yeni modemlerinin teknolojik özellikleri sayesinde daha geniş bir kapsama alanına, daha yüksek süratlerde kablosuz internet ulaştırabilecek. Ayrıyeten Wi-Fi 6, eski kuşaklara nazaran daha düşük güç tüketimi sağladığından Wi-Fi’a bağlanan akıllı telefon ve taşınabilir bilgisayarlarda “daha uzun pil ömrü” sunacak.

Türk Telekom’dan Türkiye’nin birinci Wi-Fi 6 denemesi

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Türk Telekom olarak Intel ile yeni kablosuz bağlantı standardı Wi-Fi 6 teknolojisini Türkiye’de birinci sefer denediklerini açıkladı. Kıraç, “Wi-Fi 6’lı modemlerin, akıllı telefon ve taşınabilir bilgisayarların yaygınlaşması ve kablosuz ağ performansının artmasıyla, iş, cümbüş, güvenlik, akıllı konut konseptli her türlü uygulama yüksek kapasiteli kablosuz ağlar üzerinden kullanılabilecek. Türk Telekom bu taraftaki birinci ve en kıymetli adımı atarak teknoloji ve inovasyondaki liderliğini bir sefer daha gösterirken, müşterilerini de yeni teknolojilerle tanıştırmanın gururunu yaşayacak” dedi.

Türk Telekom geleceğin “loT” dünyasına hazırlık yapıyor

Türk Telekom’un yüksek sürat ve konfor beklentisindeki müşterileri için özelleştireceği yeni kuşak kablosuz modemleri sayesinde interaktif online oyunlar, görüntü konferanslar, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), 4K-8K görüntü iletimi üzere birçok tanınan cümbüş ve iş aracının önündeki gecikme ve kesinti mahzurları tarihe karışmış olacak. Yüksek süratli Wi-Fi 6 modemler sayesinde gecikmelerde yüzde 75 oranında güzelleşme olacak. Ayrıyeten Wi-Fi 6 teknolojisi bir evvelki kuşağa nazaran desteklediği aygıt kapasitesini 4 kat artırdığından, yakın gelecekte hayatın her alanında karşımıza çıkacak olan IoT (nesnelerin interneti) aygıtlarının problemsiz çalışmasına imkan sağlayacak.

Başa dön tuşu