Huawei CEO’su iPhone itirafıyla şaşırttı!

Yapılan yaptırımlara karşı gelebilecek yeni bir yaptırımın Amerikalı şirketlere bilhassa de Apple‘a büyük ziyan vereceğini söyleyen Huawei CEO’su Ren Zhengfei, yaptığı bir röportajda ailesi için Apple eserleri satın aldığını ve iPhone ekosistemini beğendiğini söyleyerek, Apple‘ı öğretmeni olarak gördüğünü söz etti.

Huawei CEO’su iPhone itirafıyla şaşırttı!

Geçtiğimiz hafta Amerika lideri Trump tarafından kara listeye alınan Huawei, bilindiği üzere artık ABD merkezli şirketler ile iş yapamıyor. ABD Ticaret Bakanlığı tarafınca kara listeye alınan Huawei‘nin Android lisansı iptal edilmişti. Google’ın yazılım ambargosunun yanı sıra Microsoft, Qualcomm ve Intel üzere ABD merkezli firmalar da Huawei ile olan işbirliklerini askıya almışlardı.

Bu durumdan en çok ziyan görecek ismin Apple olacağı düşünülüyor. Çünkü Amerika ile Çin ortasındaki ticari savaştan ve Huawei’ye yönelik adımlardan dolayı Apple’a bir Çin yasağının gelebileceği konuşuluyor.

Mobil manada ve nüfus dolayısı ile Çin pazarı çok büyük olduğundan ötürü bu türlü bir yasağın Apple’a milyar dolarlar kaybettireceği, gelirlerinin de önemli bir kısmını eriteceği söz ediliyor. Son günlerde Çin vatandaşları ortasında da Huawei’ye dayanak olmak ismine Apple’ın boykot edelim şeklinde telaffuzlar bulunuyor.

Bu durum hakkında çok açık ve net bir açıklama yapan Huawei kurucusu Ren Zhengfei; Çin merkezli bir Apple yasağının olmayacağını, olması durumunda ise bunu protesto edeceğini belirtiyor.

“Amerika Birleşik Devletleri’nin önündeyiz. Gerilerinde olsaydık, Trump’ın bize saldırması gerekmeyecekti.” diyen Zhengfei, kendisinin bir siyasetçi olmadığını ve politik tartışmalara da girmek istemediğini lakin bir biçimde bu tartışmaların merkezinde kaldığını tabir etti.

”iPhone’un düzgün bir ekosistemi var ve ailem yurt dışındayken, hala iPhone’ları satın alıyorum. Bu yüzden ötürü bir kişinin Huawei’ye olan sevgisi başka bireylerinde Huawei telefonları seveceği manasına gelmiyor.” tabirlerine yer veren Zhengfei açıklamanın devamında ise; “Apple benim öğretmenim, alana liderlik yapıyor. Bir öğrenci öğretmenine karşı gelmez. Asla.” dedi.

Yapılan bu açıklamanın nitekim çok büyük ve değerli olduğunu ayrıyeten belirtelim.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu