Huawei kendi işletim sistemine geçiyor!

Son aylarda güç günler geçiren ve ABD-Çin ticaret savaşının ortasında kalan Huawei, Google‘ın Android işletim sistemi ile ilgili yasaklarına takılınca yeni bir tahlil buldu. Firma kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığını aslında açıklamıştı. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan bilgiye nazaran Huawei kendi işletim sistemi HongMeng OS kullanan birinci telefonu bu yıl piyasaya sürecek.

Huawei kendi işletim sistemine geçiyor!

İlk etapta Çin’de piyasaya sürülmesi beklenen telefonun 2000 Yuan (yaklaşık 288 dolar) fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Orta düzey telefonun çok satmak amacına sahip olmadığı , daha çok HongMeng işletim sistemini tanıtmak için üretildiği düşünülüyor.

Huawei 9 Ağustos’ta Çin’in Dongguan kentinde bir geliştirici konferansı düzenliyor. Bu konferansta yeni işletim sisteminin tanıtılması bekleniyor. Öte yandan tekrar konferansta Huwaei‘nin alt markası olan Honor marka bir televizyonun da duyurulması beklentiler ortasında yer alıyor. Televizyonda HongMeng işletim sistemi olacağı da argümanlar ortasında yer alıyor.

ABD ve Google ile sorun yaşadıktan sonra kendi işletim sistemi geliştirmelerine daha fazla eğilen Huawei‘nin eninde sonunda HongMeng‘i piyasaya süreceği biliniyordu. Lakin ekosistem oluşturmak, uygulama geliştirmek ve bunu yaygın hale getirmek için önünde uzun bir mühlet olduğunu da belirtelim. Aslında firma da bunun farkında ve uzun soluklu bir işletim sistemi stratejisi için çalışmalar yapıyor.

Başa dön tuşu