Huawei Watch GT2, 45 günde 1 milyon sattı

ABD ile süregelen ambargo nedeniyle telefon satışlarında güç günler geçiren Huawei, yeni eserlerini arka arda piyasaya sürmeye devam ediyor. Bunlardan biri de akıllı saatlerinin yeni sürümü olan Huawei Watch GT2. Saat, dünya genelinde kullanıcılardan ilgi görürken, şirketten yapılan açıklamaya nazaran aygıt 45 gün üzere bir müddette 1 milyonun üzerinde satmayı başardı. 

Bu sayının bir başka değerli yanı ise birinci saate nazaran çok daha kısa müddette Huawei’nin 1 milyonluk satış sayısını geride bırakması oldu. Eylül ayında Almanya’da duyurusu yapılan eserin 42 ve 46 mm boyutlarında iki farklı modeli bulunuyor. Aygıtın 46 mm sürümünün Türkiye fiyatı ise yaklaşık 1499 TL.

Huawei Match GT 2 kurulumu

Saatin heyetimi çok güç değil. Hem iOS hem Android işletim sistemi ile uyumlu olan saati telefona bağlamak için Huawei Sağlık (Health) uygulamasını kullanmak gerekiyor. Saatin neredeyse tüm özellikleri her iki işletim sisteminde de çalışıyor. Fakat gerilim ölçümü ve müzik denetim üzere özellikler sadece Android işletim sisteminde çalışıyor.

Huawei Sıhhat uygulamasını kurup saati tanımladıktan sonra birkaç saniye içinde ilişki sağlanıyor. Sıhhat uygulaması kıymetli. Çünkü saatle ilgili birçok ayarı bu uygulama üzerinden takip ediyoruz. Ayrıca Huawei Watch GT 2 normalde bütün aktifliklerin takibini 24 saatlik olarak gösteriyor. Geriye yanlışsız istatistiki bilgi Sıhhat uygulamasından görülebiliyor.

Uygulama üzerinden idman kayıtları, Nabız durumu, Uyku durumu, Kilo (akıllı bir tartı eklerseniz) ve Gerilim durumunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Huawei Match GT 2 kullanım

Gerekli temasları yaptıktan sonra saati kullanmaya başlıyorsunuz. Wath GT 2 gerçek vakitli kalp ritmi takip edebiliyor. Bunun için art yüzünde bulunan iki adet optik atış suratı sensörünü kullanan akıllı saat 24 saatlik kalp ritm pahalarını gösteriyor. Ayrıyeten saatte uyku takibi (ki markanın akıllı bileklerinin birçoğunda da bulunan bir özellik) ve gerilim takibi özelliği bulunuyor.

Saatin 46 mm kasası gereğince büyük. Bilhassa erkekler için tasarlanan bu kasanın bayanlara pek uygun olmayacağını düşünüyorum. Bayanlar ailenin 42 mm kasa boyutundaki sürümüne yönelebilir. O eser tasarım olarak daha kibar ve estetik.

Saat arayüzleri (şimdilik) değiştirilemiyor

Kullanım manasında bir akıllı saatin birçok fonksiyonuna sahip olan akıllı saatte 14 farklı arayüz var. Watch Faces adı verilen bu arayüzleri saat üzerinden seçip değiştirebiliyorsunuz. Lakin bu arayüzleri değiştirmek ya da farklı arayüzler kullanmak şimdilik mümkün değil. Bu özelliğin yurtdışında açık olduğunu ancak Türkiye’de kullanımda olmadığını belirteyim. Aldığım duyumlara nazaran bu özellik bir müddet sonra ülkemizde de kullanıma sunulacak.

Huawei Watch GT 2 sportif aktivite takibi

Akıllı saat envai çeşit sportif aktiviteyi takip edebiliyor. Bunlar ortasında havuzda yüzme, denizde yüzme, açık alanda koşu, kapalı alanda koşu ve tırmanma üzere seçenekler var. Bütünleşik olarak GPS ve Glonass dayanağı olan saatte bu özellikler sportif aktivitelerle birleşince eserin şahane bir aktivite saatine dönüştüğünü görüyoruz.

Huawei Watch GT 2 telefon görüşmesi

Watch GT 2 aynı vakitte telefon üzerinden sesli görüşme yapma imkanı da sunuyor. Bunun için akıllı saatin üzerinde hoparlör ve mikrofon yer alıyor. Sesli görüşmelerde ses kalitesi çok başarılı ve telefonu açmadan da görüşme yapabiliyor ve sonlandırabiliyorsunuz. Bilhassa araç kullanırken işe yarayacak bir özellik.

Huawei Watch GT 2 müzik dinleme

Saatte iki türlü müzik dinleme özelliği bulunuyor: Birincisi saatin 2 GB depolama alanına telefon üzerinden ilettiğiniz müzikleri çalma. Ki bu çalma sırasında ister saatin kendi hoparlörünü isterseniz Bluetooth yardımı ile bağlayacağınız kulaklığı kullanabiliyorsunuz. İkinci formül ise telefon üzerinden kullanım. Bu kullanım sırasında telefondaki müzikleri ya da müzik uygulamasını denetim ediyorsunuz. Bunun için evvel telefonda müzik uygulamasını açmanız gerekiyor. Burada Fizy, Muud ya da Spotfy üzere uygulamalar kullanabiliyorsunuz. Bunları açtıktan sonra akıllı saatteki müzik uygulamasını açıp müzik modüllerini durdurma, ileri ya da geri gitme üzere fonksiyonları kullanabiliyorsunuz.

Biraz dolambaçlı bir usul olsa da (bir uygulama yükleyemiyorsunuz saate) işe yarıyor ve Android işletim sisteminde müzik uygulamanızı Huawei Watch GT 2 üzerinden denetim edebiliyorsunuz.

Huawei Watch GT 2 iOS uyumu

Akıllı saat birebir vakitte iOS işletim sistemi ile uyumlu. Lakin üstte da bahsettiğimiz üzere birtakım özellikleri iOS işletim sisteminde kullanamıyorsunuz. Bunlar gerilim takibi ve müzik dayanağı. Bu iki eksiklik dışında neredeyse tüm bilhassa iOS’ta da çalışıyor.

Huawei Watch GT 2 bildirim sistemi

Yine Sıhhat uygulamasından hangi uygulamaların bildirimlerinin akıllı saat üzerinde görünmesi gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Fakat bu gelen bildirimleri yalnızca görüyorsunuz. Yanıtlama üzere bir imkanınız yok. Yanıtlamak için yeniden telefonu açmanız gerekiyor. Ayrıyeten birebir uygulama üzerinden birden fazla bildirim geldiğinde yalnızca bildirilerin başlığı görünüyor ki bu da can sıkıcı bir durum. Yani bildirim özelliği var lakin biraz yüzeysel kalmış.

Huawei Watch GT 2’nin pil şarjı ve pil ömrü

Akıllı saati GT modelinde olduğu üzere dairesel bir aksesuar ile USB Type-C bağlantı yardımı ile şarj ediyorsunuz. Bu aksesuarın kablosuz şarj özelliği yok. Huawei’nin verdiği bilgilere nazaran pil ömrü 14 gün. Ben yaptığım denemelerde 10-11 günlük bir kullanım müddetine ulaştım ki hayli ağır kullandığımı söyleyebilirim. Yani 14 günlük pahaya ortalama bir kullanım ile ulaşmak mümkün. Pil ömrü olağanüstü.

Uygulama yüklenemiyor

Akıllı saatte Pusula, Barometre, Zamanlayıcı, Kronometre, Hava Durumu, Müzik, Bireyler, Arama Kaydı üzere özellikler ve uygulamalar yer alıyor. Fakat bu uygulamalara sizin bir ek yapma imkanınız yok. Yani Huawei Watch GT 2’ye uygulama yükleyemiyorsunuz. Bu da saatin bence kıymetli eksikliklerinden biri.

Artıları

Pil ömrü
Uygun fiyat

Eksileri

Kablosuz şarj yok

Uygulama yüklenmiyor
Evvelki sürüm Watch GT modelindeki eksikleri güzel tamamlayan Huawei Watch GT 2 ile hoş bir iş çıkarmış. Hala eksik olan istikametleri olsa da uzun pil ömrü ile benden olumlu puan alan saatin özellikle Android kullanıcıların birçok muhtaçlığını göreceğini düşünüyorum.

Huawei Watch GT 2

46 mm gövde boyutu
41 gram yük (kayışsız)
1,39 inç 454 x 454 AMOLED ekran
GPS/ Glonass desteği
Huawei LiteOS işletim sistemi
Bluetooth 5.1
İvmeölçer sensörü, Jiroskop sensörü, Jeomanyetik sensör, Optik kalp atış suratı sensörü, Ortam ışığı sensörü, Hava basıncı sensörü, Kapasitif sensör
2 haftaya kadar pil ömrü (46 mm için)
Kalp ritmi, gerilim ve uyku takibi
Özel aksesuar ile şarj
5 ATM suya dayanıklı
45.9 x 45.9 x 10.7 mm
1.499 TL

Başa dön tuşu