Huawei yaptırımına Microsoft da katıldı!

Teknoloji devi Microsoft Huawei’nin Windows dizüstü bilgisayarlarını kendi internet mağazalarından kaldırdı. Microsoft’un Huawei diz üstü bilgisayarlarından Windows lisansını kaldırıp kaldırmadığı ile ilgili bir açıklama yapmak yerine sessiz kalmayı tercih etmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Huawei yaptırımına Microsoft da katıldı!

Huawei’nin ürettiği Matebook X Pro ve Huawei MateBook D dizüstü bilgisayarının Microsoft’un online mağazalarında bulunamadığı, arama yapıldığında hiçbir bir esere rastlanmadığı ortaya çıktı. 

Huawei’nin ise Microsoft’tan gelecek potansiyel yaptırım kararına karşı son 3 aydır hazırlandığı ve kendi Windows versiyonunu hazırlama kademesinde olduğu bildiriliyor. Bu yasaklamaların devam etmesi halinde bunun Huawei’yi önemli bir biçimde ziyan vereceği düşünülmekte.

Geçen hafta ABD Lideri Donald Trump hükümeti tarafından alınan karar gereği, içlerinde Huawei’nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmıştı.

ABD yetkilileri daha evvel Huawei’yi bir “ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelendirerek, öteki Avrupalı ülkelerin de yeni kuşak 5G ağlarında Huawei ağ ekipmanlarını kullanmamaları için talepte bulunmuştu. Google’ın Huawei ile muahedesini bitirmesinin akabinde Intel ve Qualcomm Çin markası ile işbirliğini sınırlandımıştı.

Başa dön tuşu