Huawei’ye sırtını dönen teknoloji devleri!

Her ne kadar ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye uygulanacak ticari kısıtlamaların kimilerinin 90 günlüğüne ertelendiğini duyursa da, önce Google ardından Intel, Qualcomm ve Microsoft üzere devler, Çinli şirketle olan iş birliklerini gözden geçirme yoluna gitti.

İşte son bir haftada yaşanan sıcak gelişmelere bağlı olarak Huawei ile ortası bozulan teknoloji dünyanın önde gelen şirketleri…

Google

ABD idaresinin direktiflerine uyarak, Çinli şirketle bağlarını askıya alan Google, mevcut Huawei kullanıcılarına hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.

Ancak ABD’nin Çinli şirkete tanıdığı 90 günlük süreksiz vizenin dolacağı 19 Ağustos 2019’dan sonra Huawei’nin Android platformunda kalıp kalamayacağı belgisiz. Hatta Huawei’nin amiral gemisi Mate 20 Pro, Android Q Beta programından çıkarıldı.

Huawei de bir ay evvel ‘B planı’ olarak duyurduğu kendi taşınabilir işletim sistemi için sürdürdüğü çalışmaları hızlandırdı. Çinli şirketin Tüketici İş Kümesi CEO’su Richard Yu, Huawei’nin kendi işletim sisteminin sonbahara kadar akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere hazır olacağını belirtti..

Microsoft

Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarında Windows işletim sistemiyle yer alan Microsoft ise resmi açıklama yapmamasına rağmen, Huawei eserlerini sessiz sedasız raflarından kaldırdı. ABD’li teknoloji devi Microsoft’un online mağazası üzerinden satılan MateBook X Pro başta olmak üzere Huawei’nin dizüstü bilgisayar modelleri, satış listelerinden çıkarıldı.

Başa dön tuşu