Huggy Wuggy neden tehlikeli? Oyuncak satışı yasaklandı mı?

Türkiye pazarında da satışta olan Huggy Wuggy neden tehlikeli? Huggy Wuggy satışı yasaklandı mı? İşte Huggy Wuggy ile ilgili ayrıntılar.

Türkiye’de çocuklar ortasında kısa müddet içerisinde popülerlik kazanan Huggy Wuggy oyuncaklarına devlet el attı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ortasında yapılan görüşmeler sonucunda Huggy Wuggy satışının yasaklanmasına karar verildi. Çocuklar içerisinde pek çok farklı aksiliklere yol açan Huggy Wuggy, büyük popülerlik kazanmış okullarda dahi yer almaya başlamıştı.

Huggy Wuggy neden tehlikeli?

Huggy Wuggy, Türkiye’ye iki firma tarafından piyasaya sunuldu. Roblox üzere farklı oyunlar içerisinde yer alan ve farklı öldürme biçimleriyle Huggy Wuggy çocukları olumsuz etkiledi. Bu durum üzerine daha fazla olumsuzluk yaratılmaması ismine çocukların piyasadan çekilmesine karar verildi.

Huggy Wuggy neden yasaklandı?

Huggy Wuggy neden tehlikeli?

Huggy Wuggy oyuncaklarının çocuklar üzerinden yarattığı bu olumsuz ruhsal durum nedeniyle Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı. Numunelerin toplatılmasının akabinde kontroller yapan bakanlık üniteleri, oyuncakların toplatılmasına karar verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda ise mevzuyla ilgili olarak “Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile gerçekleştirilen ağır görüşmeler sonucunda, çocukların psikososyal gelişimlerine olumsuz tesirde bulunduğu tespit edilen ‘Huggy Wuggy’ oyuncağının piyasada yer almasını, çocuklar ortasında yaygınlaşmasını önlemek üzere bir dizi tedbir alınmıştır. Toplantı sonucunda ‘Huggy Wuggy’ karakterinin oyuncaklarına yönelik kontroller gerçekleştirilmiş, riskli olduğu bedellendirilen eserlerden numune alınmıştır. Yapılan testlerde ‘piyasaya arzının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılması’ emeliyle duyuru yapılmış olup, eserleri piyasaya arz eden firmalara toplam 123 bin lira idari para cezası uygulanması kararlaştırılmıştır.” denildi.

E-ticaret sitelerinde de başlatılan çalışmalar ile oyuncaklar satıştan kaldırılmaya başlandı.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu