İddia: Bitcoin, piyasa değeri ile tüm küresel bankaları geçebilir!

Artan satın alma baskısı ile karakterize edilen son Bitcoin ( BTC ) rallisi, birinci kriptoyu piyasa bedeli açısından önde gelen klâsik finans kuruluşlarını geçecek formda yükseltti.

İddia: Bitcoin, piyasa bedeli ile tüm global bankaları geçebilir!

BTC, 24 Ocak prestijiyle 443,04 milyar dolarlık piyasa kıymetiyle, rastgele bir global bankadan daha bedelli. Şirketler, MarketCap datalarına nazaran, kapitalizasyon, Bitcoin’i global olarak 16. en bedelli varlık haline getirdi.

Mevcut durumda, Amerikan bankacılık devi JPMorgan Chase 402,79 milyar dolarlık piyasa bedeliyle Bitcoin’e yaklaşıyor ve toplamda 19. sırada. Bitcoin’in değerlemesi de 35. sırada 274,44 milyar dolar ile Bank of America’nın üzerinde yer alıyor.

Bitcoin’in piyasa kıymeti rastgele bir bankadan daha yüksektir. Kaynak: CompaniesMarketCap

Bitcoin ve bankalar varlık sınıfı farkı

Bitcoin artık klâsik finans bankalarına kıyasla kıymetli bir piyasa pahasını denetim etse de, her iki varlık da farklı varlık sınıflarına aittir. Bankaların piyasa kapitalizasyonu, destek varlıklara sahip pay senetleri tarafından desteklenmektedir.

Öte yandan Bitcoin, spekülasyon ve genel piyasa hassaslığından etkilenirken fiyatı volatiliteye hassas olduğu için rastgele bir sabit varlık tarafından desteklenmiyor.

Genel olarak, en son Bitcoin kilometre taşı, olgunluk gerçekleştiğinde kriptonun klasik bankacılık dalının yerini alma potansiyeline ait savunucuların bir ispatıdır.

Bitcoin, piyasa bedelinde bir artış kaydederken bile, global iktisadın belirsizlikle karşı karşıya olmasına karşın, birkaç global banka da büyümeye şahit oluyor. Örneğin, bir Finbold raporuna nazaran, Avrupa Birliği bankaları 2022’nin üçüncü çeyreğinde 29,01 trilyon Euro bedelindeki varlıkları denetim ediyordu ve yıldan yıla (YoY) %11,54’lük bir büyümeyi temsil ediyordu.

Bitcoin’in dönüm noktası, dijital varlığın etkileyici 2023 koşusunu takip ediyor ve amiral gemisi kripto, muhtemelen yeni bir ralliyi ateşleyecek bir taban bulmaya çalışıyor. Ralli, Bitcoin’in 23 Ocak prestijiyle elektrikli araç (EV) üreticisi Tesla’nın piyasa pahasını kısa bir mühlet aştığını gördü.

Bununla birlikte, basın vaktinde Tesla, KONUT üreticisinin 453,92 milyar doları denetim etmesiyle Bitcoin’in piyasa bedelini bilakis çevirdi.

Bitcoin fiyat analizi

Mevcut durumda Bitcoin, son 24 saatte neredeyse %1 artışla 22.881 dolardan süreç görüyor.

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Şu anda, Bitcoin, son günlerde durumu kısaca ihlal ederek 23.000 $ direnç düzeyini kırmaya çalışıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Başa dön tuşu