II. Dünya Savaşı Döneminde Kaybolan Balon Mürettebatı

1942 yılında bir devriye balonu, 2 teğmen ile yola çıktıktan birkaç saat sonra görüldüğünde içinde kimse yoktu. “Hayalet Balon” adı verilen bu balonun ve hikâyenin akıbeti günümüzde bile tartışılıyor ve teoriler ortaya atılıyor.

L-8 devriye balonu, 16 Ağustos 1942 tarihinde ABD Kaliforniya’da içinde insan olmadan öylece sürükleniyordu. Bir terslik olmalıydı çünkü kalkışa geçtiğinde içinde mürettebat vardı…

Üstünden 82 yıl geçmesine rağmen hâlâ gizemini koruyan bu olayın derinliklerine inelim. Bakalım sizin teorileriniz neler olacak?

Devriye balonu bir fuar için San Francisco’daki küçük bir havaalanından havalanmıştı.

balon

Başlangıçta balonda iki kişi vardı: Teğmen Ernest DeWitt Cody ve Teğmen Charles Ellis Adams. İkisi de deneyimliydi.  Havalanıştan 5 saat sonra balon, Kaliforniya’nın Daly şehrindeki bir caddede görüldü. Balon; çatılara çarpa çarpa, elektrik hatlarını söke söke gidiyordu.

İtfaiye ekipleri, çıkan alevleri söndürmek ve içinde olduğunu sandıkları iki kişiyi kurtarmak için hemen harekete geçti ancak balonda kurtarılacak kimse olmadığını çok geçmeden anladılar.

“Hayalet Balon” adını alan balonda her şey tertemiz duruyordu.

savaş balonu

Teğmen Cody’nin sesi en son sabah 7.50’de, yani kalkıştan hemen hemen 2 saat sonra, “Bir petrol tabakasını araştırıyorum.” derken duyulmuştu. Saat 08.00’de rapor vermeleri gerekiyordu ancak onu da yapmamışlardı. Bu tuhaf sessizliği, telsiz arızasına bağlamışlardı.

birinci dünya savaşı

Hayalet Balon yere inip de arandığında içinin bomboş olduğunu gördüler. İncelenen her detay, belirsizliği biraz daha derinleştiriyordu. Balonun paraşütleri, cankurtaran botu, güvertesi… Her yeri ve her şeyi çok düzenli duruyordu. Telsiz ise çalışıyordu. Balonun performansını engelleyecek herhangi bir teknik aksaklık dahi yoktu.

Teğmenler haftalarca arandı.

teğmen

Donanma, haftalar boyu arama çalışması yaptı. Ne bir ceset bulunmuştu ne de mürettebata dair herhangi bir kıyafet parçası. Neden paraşütlerini bile takmadan balonu terk etmek zorunda kalmışlardı? Teknelerle dolu bir kanalın üzerinde hiçbir iz bırakmadan nasıl kaybolmuşlardı? Her şey çok tuhaftı…

gizemli hikayeler

Bazıları, adamların petrol tabakasını araştırırken oraya düştüğünü ve battıklarını söylüyor fakat öyle olsaydı bile bulunmaları lazımdı. Elbette her gizemli olayda olduğu gibi UFO söylentileri de yayıldı.

Ortaya bunlar gibi farklı teoriler atıldı ancak hiçbiri açıklamaya yetmiyordu. 2 adamın birden, sahil güvenlik ya da balıkçılar görmeden kaybolması neredeyse imkânsızdı ama olmuştu… Sizin teorileriniz neler?

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Hakkında Onlarca Komplo Teorisinde Bulunulan Dyatlov Geçidi’nin 60 Yıllık Gizemi Çözüldü

Üzerine Teoriler Üreteceğiniz Birbirinden Tuhaf Gerçek Suç Dosyaları: Biri de Türkiye’de Yaşandı[18+]

Başa dön tuşu