iPhone 6 hızlandırma nasıl yapılır?

Türkiye’de en çok tercih edilen iPhone modellerinden birisi iPhone 6. Eskiyen model için iPhone 6 hızlandırma adımlarıyla daha düzgün performans elde edebilirsiniz.

iPhone 6, Apple’ın en çok satan iPhone modellerinden birisi oldu. Şu andaki amiral gemileri çok daha düzgün bir tecrübe sunsa da iPhone 6 kullananlar için optimizasyon yapılması hala mümkün.

iPhone 6 hızlandırma işlemleri

iPhone 6 hızlandırmak için aşağıdaki metotları deneyebilirsiniz.

  • iPhone’u hard reboot yapmak
  • Son iOS versiyonuna güncelleme yapmak
  • Hareketi Yavaşlat modunu etkin hale getirmek
  • Uygulama ön belleklerini temizlemek
  • Arka plandaki uygulamaları sınırlandırmak
  • Uygulamalar için pozisyon servislerini ayarlamak

iPhone’u hard reboot yapmak

iPhone 6 hızlandırma için resetleme

Tüm telefonlarda vakit içerisinde yıpranma yaşanır. Uygulama önbellekleri, çerezler telefonda performans kaybına yol açar. iPhone’u hard reboot yaparak tekrar kurmak tercih edebilecek en düzgün, tesirli seçenektir. Bunun için telefonu kapattıktan sonra açma tuşuna ve home tuşuna basılı tutmak kâfi olacaktır. Apple logosu görüldükten sonra tuşlara basmayı bırakın ve tekrar suram adımlarını tamamlayın.

Son iOS versiyonuna güncelleme yapmak

Telefonlardaki yeni sürümler, performans ve kararlılık noktasında her vakit için daha güzel bir kullanım sunar. Bu nedenle iPhone kelam konusu olduğunda da kesinlikle güncellemeler alınmalıdır. Beta sürümler dışında tüm iOS sürümleri ve güncellemeler alınmalıdır. Telefon hard reset sonrasında güncelleme kısmından güncellemeler denetim edilmelidir.

Hareketi yavaşlat modunu etkin hale getirmek

iPhone animasyonlar açısından çok zengindir. Lakin bu eski modellerde performans kaybına yol açabilir. Apple’da animasyonları devre dışı bırakarak buna bağlı problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Devre dışı bırakmak için ayarlar > Genel > Erişilebilirlik adımlarını takip ederek Hareket Yavaşlatıcı (Reduce Motion) seçeneğini etkin hale getirebilirsiniz. Ayrıyeten başka animasyon seçeneklerini de kapatabilirsiniz.

Uygulama ön belleklerini temizlemek

Uygulamalar görüntülerden fotoğraflara kadar kullanıma bağlı bilgileri ön belleğe alır. Bu ise kısa müddette yüksek bir bilgi depolanmasına yol açmaktadır. Ayarlar kısmından uygulamalara tek tek giriş yaparak geçmiş ve dataları sil seçeneğiyle paklık yapabilirsiniz.

Arka plandaki uygulamaları sınırlandırmak

Arka planda birden fazla uygulamanın çalışması performans sıkıntıların yol açabilir. Şayet art planda çalışması zarurî bir uygulamanız yoksa art plandaki uygulamalara hudut getirebilirsiniz. Ayarlar > Genel > Art plan adımlarından uygulamaları denetim edebilirsiniz.

Uygulamalar için pozisyon servislerini ayarlamak

Konum servisleri daima data transferi yapılmasına yol açar. Bu nedenle pozisyon bilgilerini kullanan uygulamaları denetim etmek ve gerekmediği periyotlarda pozisyonu kapalı duruma getirmek performans açısından değerli bir dayanak sağlar.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu