İstanbul Havalimanı’nda GETAC tabletler kullanılacak

Tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı’nın, bölümünün en uygunu kabul edilen otomatik uçak yakıt ikmal sisteminin işletiminde Taiwan merkezli teknoloji firması Getac’ın ürettiği güçlü tabletler kullanılmaya başlandı. İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş’nin işlettiği dünyanın en büyük depolama ve hidrant sistemlerinin iletim optimizasyonunda kullanılmaya başlanan Getac F110 güçlü tabletleri, ikmal araç filosunun apron üzerinde rastgele bir noktadan merkezi denetim sistemine bağlanmasını ve otomatik yakıt ikmal sürecini başlatmasını sağlıyor. Bunun sonucunda her uçak yaklaşık 45 dakika içinde bir sonraki uçuşu için hazır hale gelebiliyor.

İstanbul Havalimanı’nda GETAC tabletler kullanılacak

Problemsiz havalimanı operasyonları için her koşul altında emniyetli ekipman ile donatılmış aktif bir bağlantının gerekli olduğunu belirten İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. İletim Tesis Operasyon Şefi Seyfullah Yavuz, “Havacılık kurallarına nazaran tüm yolcular uçaktan inmeden yakıt ikmali yapılamaz. Bu da uçağın bir sonraki tarifeli seferine hazırlanması için sırf 45 ila 60 dakikası olduğu manasına geliyor. Getac’ın güçlü ve sağlam tahlilleri sırf havalimanının geniş çalışma ortamında bağlantısı sağlamakla kalmıyor, tıpkı vakitte otomatik yakıt ikmal sistemiyle kesintisiz ilişki sağlayarak kusurları da ortadan kaldırıyor. Bu manada klasik yakıt tankerleri ile kıyaslandığında, iletim etkinliğinde yüzde 60’a varan tasarruf sağlanıyor.” dedi.

Getac Sağlam İş Üniteleri Kısım Lideri Rick Hwang ise “İstanbul Havalimanı için sağladığımız Getac eserleri sağlamlık, güvenilirlik, güçlü irtibat ve esnek performans ögelerinin kusursuz bir kombinasyonunu sunuyor. İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş.’nin ekipman arızası ve güvenilirlik hususlarında tasa duymasına gerek bırakmayan tahlillerimiz şoförlerin ve yönlendiricilerin daima ve kesintisiz hizmet vermeye odaklanabilecekleri manasına geliyor.” dedi.

Dakikada bir uçağın iniş kalkış yaptığı İstanbul hava trafiğinin optimizasyonu için gereken kesintisiz ve sağlam bağlantı Getac ile sağlanıyor

2027 yılında tamamlandığında altı pisti ve dört terminali ile yılda 200 milyon yolcuya hizmet verme kapasitesine ulaşması planlanan İstanbul Havalimanı dünyanın ikinci en büyük havalimanı olan Hartsfield-Jackson Atlanta International havalimanının yaklaşık iki katı olacak. Bu durum, İstanbul Havalimanı’nın her gün yarım milyondan fazla yolcuyla daha evvel görülmemiş bir trafik seviyesine ulaşması manasına geliyor.

Bugüne kadar gibisi olmayan bu büyüklüğün sağlıklı işleyebilmesi, uçakların geri dönüş mühletini minimuma indiren teknolojilerle mümkün olabiliyor. Ortalama dakikada bir uçağın iniş ve kalkış yaptığı göz önüne alınırsa, yerde aktif bir geri dönüş hizmetinin sağlanması sürecin en hassas noktasını oluşturuyor. İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. tarafından işletilen teknoloji olağanüstüsü otomatik yakıt ikmal sistemi, 6,5 milyon metre kare genişliğindeki tüm apron alanını kapsayan bir sistem. Bu sistem klasik yakıt kamyonlarıyla kıyaslandığında daha süratli, daha hassas yakıt ikmali yapmasının yanında apronda sıkışıklığın azalması ve süreçlerin daha inançlı formda yapılması dâhil bir çok avantaj sunuyor. Getac’ın sunduğu her türlü şiddetli koşula güçlü ekipmanlar bu yenilikçi sistemin kalbinde yer alıyor. Yeni gelen uçakların karşılanması ve apronun altında bulunan yakıt pompalarına bağlanması için, her biri Getac F110 tablet ile donatılmış olan 60 ikmal aracı kullanılıyor. İkmal araçlarının operatörleri merkezle irtibat kurmak, yakıt ikmalini başlatmak, gerekli yakıt ölçüsünü tam ve otomatik olarak iletmek emeliyle tabletin içinde yer alan güçlü 4G ilişkiden yararlanıyor. Operatörler birebir halde bir sonraki uçak alana iner inmez yeni uçağı karşılayabilecek konumu almak üzere tabletler üzerinden yönlendiriliyor.

F110 Tablet tüm şiddetli kaidelere dayanıklı

Getac F110 sistemi birebir vakitte apronda kullanılan 50 elektrikli ikmal aracının kalan akü ömrünü de izliyor. Tabletin büyük boyutlu ekranı ve güçlü işlemcisi sayesinde operatörler hem yakıt ikmal sürecini hem de akü ömrünü tıpkı anda izleyebilmek için ekran manzarasını ikiye bölebiliyor. Direkt güneş ışığı yahut yağmur altında yapılan çalışmalar dahil, her kural altında kolay okunabilecek ve çalıştırılabilecek halde tasarlanan tabletler, toz, su yahut titreşim üzere dış etkenlere karşı son derece güçlü üretilmiş.

Başa dön tuşu