İşte Huawei krizinin Google’a maliyeti!

ABD Lideri Donald Trump’ın geçtiğimiz haftalarda ABD merkezli şirketlerinin ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden ülkelerden telekomünikasyon eserleri almasını engelleyen kararnameyi imzalamasının akabinde Google, Huawei ile ilgilerini sonlandırdı.

İşte Huawei krizinin Google’a maliyeti!

Daha sonra ise ABD Ticaret Bakanlığı, kara listedeki Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaların kimilerini 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. Söz konusu karar Huawei’nin mevcut akıllı telefonlarının ve tabletlerinin güncellenmesi için gerekli Amerikan imali eserlerin alınmasına 90 gün için müsaade veriyor.

Ancak Huawei, yeni eser üretmek için lisans onayı olmadan ABD üretimi eserleri alamayacak.  Kuşkusuz karar Huawei’yi ciddi oranda etkileyecek. Pekala Google’ın bu krizden kaybı ne olacak? Nomura Instinet tarafından yayımlanan rapora nazaran Google’ın Huawei’nin Android lisansını askıya alması, teknoloji devine 425 milyon dolar gelir kaybına mal olacak. 

Zira Google, uygulama marketi Play Store üzerinden sadece 2018 yılında 7 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 388 milyon dolarını Huawei akıllı telefonlar oluşturuyordu. Google için en makûs senaryo ise Huawei’in başarılı bir formda kendi işletim sistemini oluşturabilmesi. 

Huawei bir müddettir tıpkı Apple üzere kendi işletim sistemine sahip olabilmek için önemli mesai harcıyordu. 

Huawei CEO’su Richard Yu geçtiğimiz yıl Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada Google ekosisteminde yer almayı tercih etmelerine karşın B planı olarak kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. 

Başa dön tuşu