İşte oluşturucularından Ferrari F40’ın hikayesi

“F40’ınkine misal bir sunum hiç yaşamadım. Otomobil açıldığında, odadan bir vızıltı geçti, akabinde gürleyen bir alkış geldi. Enzo Ferrari’nin yakın arkadaşları dışında kimse onu görmemişti. Sahiden de şirket, o otomobilin gelişimini ve test edilmesini alışılmadık bir kapalılık içinde gizlemişti. Ve bu türlü bir üslup sıçramasındaki sürpriz neredeyse şok oldu.”

Bunlar, 1980’lerde Ferrari’nin özel projelerinden sorumlu olan ve çığır açan F40’ın yaratıcılarından biri olan Ermanno Bonfiglioli’nin 21 Temmuz 1987’de gününün nasıl geçtiğinden bahsettiği kelamlar.

Şimdiye kadar, F40 ile ilgili göze çarpan gerçekleri öğreneceksiniz. Bu, 288’in bir evrimi, Bay Enzo Ferrari’nin onayladığı son otomobil, Gordon Murray beğenmedi lakin Nigel Mansell beğendi.

Bir mühlet evvel Ferrari, dünyanın en unutulmaz otomobillerinden birini geliştirip piyasaya sürmenin nasıl bir his olduğunu hatırlamak için, oluşumunda tesirli olan üç adamla bir ortaya geldi.

Bonfiglioli’ye nazaran çok kısa geldi.

“Zaman çerçevesi alışılmadıktı” diyor. “13 aylık çok kısa bir yay içinde, şasi ve üstyapı süratle ve aktarma organlarıyla tıpkı süratte ilerliyor.”

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, yeni bir otomobil yaratmak çoklukla yıllar alan bir süreçtir. Alfa’nın yeni Giulia için iki buçuk yıllık geliştirme programının ne kadar kaş kaldırdığını bir düşünün. Artık Bonfiglioli’nin grubunun Ferrari F40’ı yalnızca 13 ayda tasarladığını, test ettiğini ve ürettiğini düşünün.

En başından beri, F40 yol için bir yarış arabası olarak inşa edildi. Evet, eski ve yorgun bir mecaz lakin aslında bu durum için boru biçimli çelik uzay çerçeve şasisi, birleştirilmiş kevlar panelleri ve karbon fiber kapıları, motor kaputu ve bagaj kapağı ile…

Başa dön tuşu