İzlemeniz gereken 10 görüntü oyunu uyarlaması!

Bir oyunun yer aldığı kainatı beyaz perdeye aktarma konusu çok zorlayıcı olabilir. Yıllarca emek harcanarak senaryosu hazırlanan görüntü oyunları, her ne kadar büyük bütçeler sağlansa da sinemada başarılı görülemeyebilir.

Ancak şayet sıkı bir oyun tutkunuysanız, içinden çıkamadığınız o oyun evrenlerini beyaz perdede gördüğünüzde gözleriniz parlayacaktır. Görüntü oyunu olarak başlayan ve bilgisayar oyununa evrilen birçok imal, direktörlerin ve yapımcıların göz bebeği oldu.

Yeni baştan bir kıssa yaratmak her vakit sıkıntı olmuştur. Lakin var olan ve zati büyük bir hayran kitlesi olan bir öyküyü uyarlamak için birebir şey geçerli değil. Fakat unutulan bir şey var ki, oyunları uyarlamak en az kitapları uyarlamak kadar detaylı bir senaryo ve görsellik gerektirir.

Listemizdeki sinemaların bunu başarıp başaramadığına göz atalım…

Final Fantasy oyun serisinden uyarlanan birinci Final Fantasy sineması The Spirits Within, görüntü oyunlarının beyaz perdeye aktarılması konusunda çığır açan imal olmuştu. Fakat Final Fantasy sinemasının devir kaidelerine ve Hollywood üretimi olmasına bakıldığı vakit tutmayan bir üretim olacağı düşünülmüştü. Zira Hollywood oyuncuları kullanılarak sinemanın yükseltilmeye çalışıldığı sanılmıştı. İddia edilenin bir kısmı tuttu da. Gişede batan sinemalardan biri oldu.

1999 yılında birinci kere piyasaya sürülen Silent Hill oyunu, bir ruhsal tansiyon oyunuydu. Konami tarafından geliştirilen oyundan uyarlanan sinema, bir anne kızın kıssasından yola çıkar. Kız yalnızca hayallerinde gördüğü Silent Hill isimli yere gitmek istiyordur. Annesi onu götürdüğünde ise tuhaf olaylarla karşı karşıya kalacaklardır…

Milla Jovovich’in yıllardır başrolünde yer aldığı Resident Evil, en bilindik oyun uyarlaması olabilir. 2002 yılında başlayan uyarlama seri 2020 yılında izleyicileriyle buluşması planlanan yeni sinemaya kadar uzanıyor. Bir genetik araştırma merkezi T-virus isminde bir virüs bulur. Bu virüs de öncelikle araştırma merkezinin çalışanı olmak üzere birçok kişi zombiye dönüşecektir. Tüm zombileri denetim eden Red Queen’i birileri durdurmak zorundadır! Bilindiği üzere son olarak Resident Evil 2 oyunu yenilenerek bir sefer daha piyasaya sunuldu. Eleştirmenler tarafından Resident Evil sinemaları âlâ bulunmasa da başarılı sayılabilecek bir oyun uyarlaması olarak yerini alıyor.

Başa dön tuşu