Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video)

Konu dizüstü bilgisayar olunca taşınabilir olmak çok değerli hale geliyor. Günümüz çalışma ortamlarında hafif dizüstü bilgisayarlar hem kullanım hem de pratiklik açısından yarar sağlıyor. Bu modellerden biri olan Asus Zenbook 14 UX433 inceleme konuğumuz oluyor.

Asus Zenbook 14 UX433 inceleme (video)

ABD’de düzenlenen CES’te (Consumer Eletronics Show – Tüketici Elektroniği Fuarı) Asus Zenbook ailesinin farklı modellerini görme imkanı bulmuştum. UX392 kodlu model ince, şık ve güçlü donanımı ile dikkat çekiyordu. Esasen Zenbook ailesi genelde bu üslup eserlerden oluştuğu için teste gelen UX433’ü de bu gözle inceledim.

Şık tasarım detayları

Bilgisayar 13.3 inç gövdeye sığdırılmış 14 inçlik bir ekran ile geliyor. Dokunmatik özelliği olmayan bu ekran Full HD çözünürlük sunuyor. İnce çerçeveli bir ekrana sahip olan bilgisayarda ekran gövde oranı yüzde 92 üzere yüksek bir bedele sahip. İnceleki ve hafiflik bilgisayarın her tarafında kendini gösteriyor: Bilgisayarın tartısı yalnızca 1.147 gram. Dış yüzeyi ve tuş grubunun olduğu kısım gümüş gri renkte. Hoparlörün olduğu kısım ise altın sarısı bir renge sahip. Bilgisayarda ilişkiler ve giriş/çıkışlar yan yüzlere pozisyonlandırılmış. Touch pad ile ilgili farklı bir ayrıntı ise numerik tuş grubunun buraya entegre edilmiş olması.

Asus Zenbook 14 UX433 donanım özellikleri

Bilgisayarın küçük ya da hafif olduğunu görerek donanımın da düşük bir düzeyde olduğunu düşünmeyin. Bilgisayarda sekinci jenerasyon i7 Intel işlemci (8565U), 16 GB RAM, Nvidia GEForce MX150 harici ekran kartı, Windows 10 Home işletim sistemi, 512 GB SSD depolama üzere özellikler yer alıyor.

Görüldüğü üzere donanım çok güçlü ve günümüz standartlarını ziyadesiyle karşıladığı üzere günlük performans beklentisinde olanları da keyifli ediyor. Bilgisayarın temaslarına baktığımızda ise 1 adet USB Type-C, 1 Adet USB 3.1 Type A, 1 adet USB 2.0 Type , standart HDMI, microSD kart okuyucu, 3.5 mm kulaklık/mikrofon yer alıyor. Asus Zenbook 14 UX433 3D IR HD kamera ile geliyor.

Bütünleşik webcam ekstra güvenlik sunduğu için bilgisayarı açarken güvenlik maksatlı kullanılabiliyor. Ayrıyeten kullanılan 512 GB SSD standart bir eser değil. PCIe takviyesi sunan bu SSD sıradan rakiplerine nazaran 3X daha fazla süratli data transferi sunuyor.

Asus Zenbook 14 UX433 kullanım deneyimi

Gelelim teknik bilgilerden sonra bilgisayarın kullanım tecrübesine: Daha evvel Asus Vivobook kullanan (ve hala mesken ahalisi tarafından kullanılan) biri olarak Zenbook’un biraz daha üst seviye bir tecrübe sunduğunu belirteyim: Zenbook genelde değerli lakin donanımı gelişmiş hafif bilgisayardan oluştuğu için bu model de ailenin öteki üyelerinin genetiğine sahip. Süratli, hafif ve güçlü bir model. Tuşların arası hoş ayarlanmış. Uzun mühlet yazı yazacakların beğeneceği bir tecrübe sunuyor klavye. TouchPad’e entegre edilen nümerik tuş kadrosu ise değişik bir tahlil olmuş. TouchPad’in çabucak üst köşesinde yer alan sanal bir tuşa bir saniye basınca etkin ya da deaktif olan bu numerik tuş grubu (ben fazla kullanmasam da) daima sayı girmek zorunda olanlar için hoş bir özellik.

Klavye birebir vakitte arttan aydınlatmalı ve bu aydınlatmanın şiddetini siz ayarlayabiliyor ya da büsbütün kapatabiliyorsunuz. Aydınlatma açıkken tuşları görmek biraz sıkıntı. O bakımdan gündüz pek kullanmanızı önermem.

Bağlantılar tarafında ise beklediğimi bulduğumu söyleyebilirim: 3 adet USB irtibat yuvası var. Biri Type-C öbür ikisi ise Type A. Ancak bu iki kontağın biri USB 3.0 oburu ise USB 2.0. Bu iki USB de USB 3.0 olsa üzücü olmazdı. Öte yandan standart bellek kart okuyucu yerine microSD bellek kartı yuvası yer alıyor. Bence mantıklı. Ayrıyeten standart HDMI irtibatı da güzel olmuş. TV ya da monitöre bağlarken (ki ofiste bu bilgisayarı harici ekranla kullanmak isteyenler için vazgeçilmez bir özellik) bu ilişkiyi kullanıyorsunuz.

Asus Zenbook 14 UX433‘te parmak izi okuyucu bulunmuyor. Benim konuttaki Vivobook modelinde bile bulunan bu özellik (muhtemelen) 3D IR HD webcam yüzünden es geçilmiş. Çünkü bu kamera yüz tanıma özelliği ile ek bir güvenlik sağlıyor. Bence mantıklı bir hareket olmuş. Cep telefonumda da parmak izi yerine yüz tanıma özelliğini tercih ediyorum. Bilgisayar için de birebir teknolojiyi kullanmak daha mantıklı ve pratik.

Bilgisayarda kullanılan ses sistemi ise Harman Kardon işbirliği ile geliştirilmiş ve aygıtın boyutuna nazaran çok hoş bir ses kalitesi sunuyor. 

Asus Zenbook 14 UX433 performans özellikleri

Performans tarafında ise sekizinci kuşak i7 işlemci tüm beklentilerimi karşılıyor. Şimdi dokuzuncu kuşak işlemciler çok yeni olduğu için Asus Zenbook 14’ün en yeni işlemciyi kullandığını söyleyebilirim. 16 GB RAM ve harici ekran kartı ile birlikte hoş bir performans sunan bu işlemci en sıkıntı işlerin bile üstesinden geliyor. Tıpkı vakitte PCMark 10 testlerinden de geçirdiğim bilgisayar burada da pek güzel puanlar aldı. Sonuçları aşağıda görebilirsiniz:

Öte yandan bütünleşik olarak yer alan Intel UHD Graphics 620’ye ek olarak harici NVIDIA GeForce MX150 ekran kartı düzgün bir seçim olmuş. MX150 günlük kullanımın ötesinde birtakım oyunlarda da yarar salıyor. Merak edenler için belirteyim: Asus Zenbook 14 UX433 ile PUBG Lite ve gibisi oyunları oynayabiliyorsunuzb. Elbette eserin oyun bilgisayarı olma tezi yok. Fakat günü kurtaracak bir cümbüş sunduğunu da belirteyim.

Asus Zenbook 14 UX433 pil ömrü

Gelelim bilgisayarın en mükemmel özelliği olan pil ömrüne: Bilgisayarda 50W 3 hücreli Li-Polimer bir pil kullanılmış. Bu pilin ortalama kullanım müddeti 10 saat civarında. Gerek kullanım tecrübesi gerekse sentetik testlerle bulduğumuz sayılar beni hayli şaşırttı. Pil ömrü nitekim çok yeterli. Örneğin görüntü izlemede 9 saati aşan bir müddet buldum. Ayrıyeten PCMark 10 pil testleri de yaptım. Bu testte görüntüde 9 saat 15 dakika, oyun modunda 1 saat 52 dakika ve Çağdaş Office uygulamalarında 7 saat 55 dakikalık bir pil ömrü sunuyor. Ayrıntılı ekran imajlarını aşağıda görebilirsiniz.

Pil ömrü hakikaten kusursuz ve bilhassa taşınabilir olanlar için bulunmaz bir nimet. Bu ortada bilgisayarın şarj adaptörünün de pek küçük olduğunu ve taşırken tartı olmayacak bir boyutta olduğunu belirteyim.


Asus Zenbook 14 UX433 Türkiye fiyatı

Artan döviz kurları ve vergiler eklenince iddia edersiniz ki bu bilgisayarın fiyatı çok da ucuz olamıyor. Gönlüm bu biçim eserleri makul fiyatlara almak istiyor lakin gelinen noktada artık bu donanımı bu hafiflik ve performans çerçevesinde istediğinizde kesenin ağzını açmak gerekiyor. Test ettiğim modelin fiyatı 9.5 bin TL civarında idi. Donanım özelliklerine nazaran Asus Zenbook 14 UX433’ün fiyatı 12 bin TL’ye kadar çıkıyor. Evet yüksek bir fiyat lakin bu donanım özelliklerini bu hafiflikte isterseniz ne yazık ki bu paraları vermek gerekiyor.

Genel olarak beğendiğim bir bilgisayar olan Asus Zenbook 14 UX433 benden Editör’ün Seçimi unvanını alıyor. Fiyatı Türkiye kurallarına nazaran yüksek olan bilgisayar donanım gücü, hafifliği ve performansı ile göz dolduran bir bilgisayar.


BEĞENDİM

 • Tasarım ve hafiflik
 • Pil ömrü
 • Donanım performansı

BEĞENMEDİM

 • Gündüz tuş aydınlatmasını kullanmamak gerekiyor

Asus Zenbook 14 UX433‘ün görüntü incelemesini aşağıda izleyebilirsiniz:

Asus Zenbook 14 UX433 teknik özellikleri

 • Intel Core i7 8565U işlemci (1.8GHz quad-core with Turbo Boost (4.6GHz) ve 8MB cache)
 • Intel UHD Graphics 620
 • NVIDIA GeForce MX150
 • 14 inç Full HD 16:9 ekran
 • Yüzde 92 ekran gövde oranı
 • 512 GB SSD depolama (475 GB’ı kullanılabiliyor)
 • 16 GB RAM
 • Windows 10 Home işletim sistemi
 • 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C (10Gbps)
 • 1 x USB 3.1 Type-A (10Gbps)
 • 1 x USB 2.0 Type-A
 • 1 x HDMI
 • 1 x MicroSD kart okuyucu
 • 3.5 mm kulaklık / mikrofon çıkışı
 • Arka aydınlyatmalı Türkçe Q klavye
 • Nümerik tuş kadrolu touchpad
 • 3D IR HD kamera
 • Dual-band 802.11ac
 • Bluetooth 5.0
 • Harman Kardon ile geliştirilen ses sistemi
 • 50W 3 hücreli Li-Polimer pil
 • 65W adaptör
 • 1147 gram
 • 9.500 TL

Başa dön tuşu