Depremde Fayın Hareketini Gösteren Uydu Görüntüleri

Kahramanmaraş ve çevresinde taş üstünde taş bırakmayan depremlerin uydu görüntüleri paylaşıldı. Yer değişimini değerlendiren bir deprem uzmanı, faydaki kaymanın 3-4 metre olduğunu ifade etti.

Türkiye 6 Şubat Pazartesi günü yaşanan depremlerin yaralarını sarmaya devam ederken bölgeden yepyeni uydu görüntüleri gelmeye devam ediyor. Google Earth ve uydu görüntüleri sağlayıcı Maxar’dan edinilen bilgiler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ne denli şiddetli olduğunu gözler önüne seriyor.

Şimdi sizlere, önce tren rayları ile ilgili paylaşılan görüntüleri, sonra da uydu görüntülerini aktaracağız.

Tren rayları “spagetti” gibi eğildi!

Yukarıdaki görüntü Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinden. Dümdüz olması gereken tren raylarının nasıl S harfine döndüğü rahatlıkla görülebiliyor. Bu görüntülerde, toprak üzerindeki devasa çatlamayı da görebilirsiniz.

NOT: İçeriğimizin bundan sonraki bölümünde çeşitli GIF’ler bulunmaktadır. Bunlar Google Earth ve Maxar’dan alınan öncesi-sonrası görüntüleri. Görüntülerin aynı açılardan alındığını, yer değiştirmenin deprem kaynaklı olduğunu, turuncu renkli çizgilerin ise fay hatlarını temsil ettiğini belirtelim.

Uydu görüntüleri daha da korkunç

Almanya merkezli Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren deprem ve tsunami uzmanı Andreas Schafer ise Twitter’da bazı uydu görüntüleri paylaştı. Bu uydu görüntüleri, depremin yıkıcılığını gözler önüne sererken, fay hattının nasıl yer değiştirdiğini de gözler önüne seriyor.

Andreas Schafer, meydana gelen deprem kaynaklı olarak fayların 3-4 metre aralığında yer değiştirmiş olabileceğini söylediği. Geçtiğimiz günlerde yerli-yabancı farklı bilim insanları da fayın hareketi için benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Bilim insanının ilk paylaşımı:

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu