Kedilerin ana vatanı Türkiye!

Independent Türkçe’nin haberine nazaran; dünyada Antarktika hariç tüm kıtalarda görülebilen kedilerin 10 bin yıl evvel bugünkü Türkiye topraklarından yayıldığı düşünülüyor.

Kedilerin ana vatanı Türkiye!

Yapılan DNA tahlilleri kedilerin cetlerinin büyük ihtimalle buradan geldiğine ve birinci çiftçilerin bu hayvanları kemirgen hayvanlarla gayrette kullandığına işaret ediyor.

Dünyada yaygınlaşan tarım ihtilalinden kediler de nasibini aldı ve M.Ö. 2500’de Kıbrıs’a ulaştı.

Bundan sonraki birkaç yüzyıl içinde de beşerler aracılığıyla Bulgaristan ve Romanya’ya geçen kediler, daha sonra da Mısır’a yayıldı. Hayvanlar burada Mısırlılardan çok paha gördü; lokal halk kedilere soyluluk ve zenginlik işareti olarak kıymet verdi.

Daha sonra popülerliği gitgide artan Mısır kedilerini Romalılar ve Vikingler haşereyle uğraş hedefli gemileriyle kendi ülkelerine taşıdı. Kediler bundan sonra tüm Afrika, Avrupa ve Asya’ya yayıldı.

Bu hayvanlar en son da Amerika’nın keşfiyle beşerler tarafından gemilerle okyanus ötesine taşındı. Bugün ABD’deki her üç konuttan birinde en az bir kedinin bulunduğu ve ülkedeki toplam kedi sayısının 93,5 milyon olduğu düşünülüyor. 

Başa dön tuşu