Kişisel verileri dağıtanlara ceza geliyor!

KVKK kapsamında vatandaşların kimlik ve bağlantı bilgileri üzere ferdî bilgilerinin sorgulanmasına imkan tanıyan yazılım, program yahut uygulamaları kullananlar hakkında savcılıklara kabahat duyurusunda bulunulması kararı verildi. Ayrıyeten sorumlular hakkında 1 milyon liraya kadar para cezası verilmesini öngören idari süreç uygulanması kararlaştırıldı.

Kişisel bilgileri dağıtanlara ceza geliyor!

BloombergHT’nin haberine nazaran Resmi Gazete’de yayımlanan Ferdî Bilgileri Müdafaa Şurası kararında, yapılan ihbarlar kapsamında avukatlar, hukuk ofisleri ile finans, gayrimenkul danışmanlık, sigorta ve gibisi dallarda faaliyet gösteren kimi kişi ve kuruluşlar tarafından çeşitli yollarla elde edilen bilgiler üzerinden vatandaşların kimlik ve bağlantı bilgileri üzere şahsî bilgilerinin sorgulanmasına imkan tanıyan yazılım, program yahut uygulamaların kullanılmakta olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Yapılan kıymetlendirme sonucunda bu durumun, 6698 sayılı Ferdî Dataların Korunması Kanunu’nun data sorumlularının data güvenliğine ait yükümlülüklerini düzenleyen 12’nci unsuru kararlarına terslik oluşturduğu dikkate alınarak, yaşanabilecek bilgi güvenliği ihlallerinin önüne geçilmesi için bu mahiyetteki yazılım, program yahut uygulamaları kullandığı tespit edilenler hakkında, Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli isimli süreçlerin yapılması için cumhuriyet başsavcılıklarına ihbarda bulunulmasına karar verildi.

Kurul ayrıyeten misyon alanına giren tarafıyla de bilgi sorumluları hakkında 6698 sayılı Ferdî Dataların Korunması Kanunu’nun 18’inci hususu kararı çerçevesinde idari süreç uygulanmasını kararlaştırdı.

1 milyon liraya kadar ceza uygulanabilecek

2016 yılında yürürlüğe giren Ferdî Bilgileri Muhafaza Kanunu kapsamında bilgi güvenliğine ait yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari ceza uygulanabiliyor.

Kurul, en son ekim ayında bir hava yolu şirketi ile bankaya data ihlali yaptıkları gerekçesiyle 100’er bin lira idari para cezası vermişti.

Ayrıca 2017 yılından 2019 yılı Ekim ayına kadar heyete 129 “veri ihlal bildirimi” yapıldığı ve yaklaşık 3 milyon kişinin bundan etkilendiği bildirilmişti.

Kişisel bilgiler internette satılıyor

Özellikle pazarlama faaliyetleri yapan ve eser ya da hizmet yapan şirketlerin rahatlıkla internet üzerinden satın alabildiği telefon numaraları yüzünden büyük düşünceler yaşanıyor. Birçok kişinin telefon numaralarının internette satıldığı ve bunların pazarlama faaliyetleri (SMS ya da aranma) için kullanıldığı biliniyor.

Başa dön tuşu