Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor!

Küresel kripto para piyasası, haftalarca süren daima satıştan sonra şu anda satın alma baskısı yaşıyor. Piyasanın ivmesi, günlerce süren dengeli canlanmanın akabinde yeni dorukları hedefleyen Bitcoin ( BTC ) üzere varlıklardaki çıkarlarla tetiklendi.

Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor!

12 Ocak’taki basın saatine nazaran, global kripto piyasası 910,56 milyar dolarlık bir kapitalizasyonu denetim ediyordu. CoinGecko’nun datalarına nazaran kıymet, 24 saat içinde yaklaşık 22,27 milyar dolarlık bir girişi temsil ediyor.

Küresel kripto piyasası 24 saatlik grafik. Kaynak: CoinGecko

Mevcut durumda, kripto piyasası, en son Kasım 2022’nin başlarında kaydedilen 1 trilyon dolarlık değerlemeyi geri almaktan neredeyse 900 milyon dolar uzakta. 1 trilyon dolar düzeyi, genel piyasa için bir sonraki ruhsal eşik olarak kabul ediliyor.

Küresel kripto piyasası 90 günlük tablo. Kaynak CoinGecko

Piyasaya istikamet veren Bitcoin

Gerçekten de, birinci kripto para ünitesi Bitcoin, BTC’nin 20.000 $’ı hedeflemesi durumunda tutulması çok değerli olduğu düşünülen 18.000 $ takviye düzeyini geri kazandıktan sonra başı çekiyor. Basın vaktinde, Bitcoin günlük yaklaşık %5 artışla 18.082 $ kıymetindeydi.

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Ayrıca, Bitcoin’deki satın alma baskısı, varlığın varlık piyasası kapitalizasyonunun 349,50 milyar dolara ulaşmasına neden oldu.

Pozitif makroekonomik haberler piyasayı hareketlendiriyor

Mevcut fiyat düzeyi, Bitcoin’in global finans piyasalarının pandeminin tesirleriyle vurduğu 2020’den bu yana birinci defa sekiz günlük galibiyet serisini uzattığı manasına geliyor.

Bitcoin’in devam eden rallisi, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bilgilerinin yavaşlamasının da yardımıyla olumlu makroekonomik haberlerle desteklendikten sonra başladı. Bu durumda, Federal Rezerv muhtemelen faiz artırım rejimini gevşetecektir.

Bitcoin’in yanı sıra, yararlarda piyasaya liderlik eden başka varlıklar ortasında geçen hafta %11’in üzerinde artış kaydeden Ethereum (ETH), haftalık % 8 yarar sağlayan XRP ve yedi günlük yararları 20’nin üzerinde olan Solana ( SOL ) yer alıyor.

Olumlu makroekonomik haberlerin yanı sıra, kripto piyasası da kısmen yenilenen kurumsal talepten faydalanıyor. Finbold tarafından bildirildiği üzere elektronik devi Samsung, Hong Kong’da bir Bitcoin borsa yatırım fonu ( ETF ) listelemeyi planladığını duyurdu.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Başa dön tuşu