Büyük Göller’de Neden ABD’ye Ait Uçak Gemileri Vardı?

1943 yılında Şikago sahillerinden bakıldığında, Michigan Gölü üzerinde uçuşan küçük uçakları görebilirdiniz.

Uçak gemilerinin sadece Pasifik Okyanusu’nda görev yaptığını düşünebilirsiniz. Ancak Kanada’da yer alan Büyük Göller’de, 1943 yılında 2 uçak gemisi vardı.

Peki ama ABD’nin planı tam olarak neydi? Müttefikine ateş açmak mı yoksa başka bir şey mi?

Gerçek şu ki bu gemiler, gerçek değildi.

Büyük göller uçak gemileri

Gemiler, savaş sırasında binlerce pilotu sertifikalandırmak için kullanılan eğitim cihazlarıydı. Büyük Göllerde faaliyet gösteren uçak gemileri USS Sable (IX-81) ve USS Wolverine (IX-64), mevcut Büyük Göl buharlı gemilerinden dönüştürülen, eğitim gemileriydi.

Bu gemilerde zırh, silah veya savaş asansörleri yoktu. Pasifik’e gönderilmeden önce pilotların kalkış ve iniş eğitimlerini almaları için kullanılıyorlardı.

Pilotların eğitimi kritikti.

Büyük göller uçak gemileri

II. Dünya Savaşı’nın sonunda Amerika Birleşik Devletleri, 29 ana hat uçak gemisi ve neredeyse 100 küçük eskort kullanacaktı. Aslında pilot sayıları ile eğitim arasındaki fark, savaşı Amerika’nın lehine çeviren faktörlerden biriydi.

Japonlar, pilotlarını yerlerine koyabileceklerinden daha hızlı kaybediyordu ve savaşın sonunda Japon pilotları, dünyadaki en iyi pilotlar olmaktan çıkmış, zayıf eğitim almış ve artık güvenilir olmayan pilotlar hâline gelmişti.

Bu faktörler; Büyük Göllerdeki uçak gemilerini, savaşın zirvesinde bile yeterli sayıda pilot sağlamak için hayati öneme sahip hâle getirdi.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Dünyanın En Büyük 5 Uçak Gemisinin Özelliklerini Duyunca Hayran Kalacaksınız (Listede Türkiye de Var!)

“Ölüm Makinesi” Denen F-22’nin Uçak Gemilerinden Kalkış Yapamamasının Sebebi Ne?

Dünyanın En Büyük Uçak Gemisi: ABD’nin, İsrail-Filistin Çatışmasına Dahil Olan USS Gerald R. Ford’un İnanılmaz Özellikleri

Başa dön tuşu