Mac bilgisayar satışları düşüyor

Araştırma şirketi Gartner’ın bilgilerine nazaran 2019 yılının üçüncü çeyreğinde Apple’ın Mac bilgisayar satışlarında değerli bir düşüş yaşandı. Gartner’ın 2019 üçüncü çeyrek datalarına nazaran Mac bilgisayar satışları bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 3.7 düşüş gösterdi.

Mac bilgisayar satışları düşüyor

Gartner’ın sayılarına nazaran Apple, üçüncü çeyrekte 5.1 milyon adet Mac bilgisayar sevkiyatı yaptı. Bu sayı ise geçen yılın tıpkı çeyreğinde 5.299 milyon olmuştu. Bu da yıllık bazta yüzde 3,7 oranında .bir düşüş manasına geliyor. Markanın pazar hissesi da bu düşüş oranında azaldı. Buna nazaran geçen yıl üçüncü çeyrekte yüzde 7.9 olan Apple’ın pazar hissesi 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 7.5’e düştü. hem adetsel hem de pazar hissesi manasında düşüşe geçen Apple her şeye karşın dünyanın dördüncü en büyük bilgisayar üreticisi olmaya devam ediyor.

PC dünyasında işler nasıl?

Öte yandan Apple’da düşüş yaşanmasına karşın Lenovo, HP, Dell ve Acer pazar hisselerini artırdı. PC bilgisayar üreticilerinden yalnızca Asus yüzde 4.4 oranında bir pazar kaybı yaşadı. Bunun dışında öteki PC üreticilerinde ise yüzde 9.3 oranında bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Başa dön tuşu