Meta’nın satın aldığı yeni şirket belli oldu

Bilim kurgu ve Cyberpunk’a havale edildikten sonra akıllı gözlükler, gerçek ve sanal dünyalar ortasında kusursuz bir tecrübe sunarak yakında Metaverse için bir sonraki büyük kullanıcı arayüzü olacak. Akıllı gözlükler 2013’te bulanık bir başlangıç ​​yapmış olsa da, donanımın biraz önleyici olarak piyasaya sürülmesiyle, artırılmış gerçeklik (AR) için ortaya çıkan kullanım örnekleri, uzun vadede Metaverse’de birincil kullanıcı arayüzü olmalarını sağlayacaktır.

2013’te Google, Glass başa takılan aygıtlarının (HMD’ler) prototiplerini satmaya başladığında, aygıtlar zımnilik telaşları, yüksek fiyat ve içerik eksikliği nedeniyle tüketicileri etkileyemedi. Akıllı gözlüklerin ve sırasıyla 2023 ve 2024’te pazara girmeyi planlayan Apple ve Meta üzere teknoloji devlerinin piyasaya sürülmesiyle, teknoloji için hala potansiyel olduğu açık.

Meta, Nokia ve Microsoft üzere birçok Büyük Teknoloji şirketinden bölüm uzmanları, gözlüklerin önümüzdeki yıllarda akıllı telefonların yerini alacağına inanıyor. Bununla birlikte, bunun gerçeğe dönüşmesi için donanım, süreç gücü, fiyatlandırma ile bilgi kapalılığı ve güvenlik tasalarının ele alınması gerekir.

Fidelity Ticari Markası, Metaverse ve NFT Pazar Yeri İçin Planları Sunuyor

Meta’nın gelecekteki planları neler?

İşletmeler, önümüzdeki birkaç yıl içinde akıllı gözlüklerin benimsenmesine istikamet verecek. DHL üzere şirketler, depo idaresi için halihazırda AR gözlükleri kullanıyor. Emsal biçimde, Boeing’in araştırma ve teknoloji kısmı, uçak kablo donanımlarının imalinde süreç müddetini %25 ve kusurları %50 azaltan Google Glass’ı kullanıyor. Airbus, GE ve AGCO üzere üretim şirketleri de olağan operasyonlarında akıllı gözlük kullanıyor.

Kullanım kolaylığı, hafifliği ve dijital içeriğin kullanıcının gerçek dünya görüşüne kusursuz entegrasyonu, akıllı gözlükleri metaverse için kıymetli bir aygıt haline getiriyor. Metaverse, kullanıcıların yeni şeyler paylaştığı ve simüle edilmiş senaryolar içinde tam vakitli olarak etkileşime girdiği sanalda yaratılmış bir dünyadır. Metaverse, insanların çalışma, alışveriş yapma, etkileşim kurma ve içerik tüketme biçimini değiştirebilir.

Teknoloji geliştikçe gözlükler daha sürükleyici hale gelecek ve bu dijital dünyalara bir aygıt taşımak zorunda kalmadan kolay erişim sağlayabilecek. Karşılaştırıldığında çok sonlu ekran boyutuna sahip akıllı telefonların tersine, kullanıcının tüm vizyonunu görüntülenen bilgilerle doldurmaları bariz bir avantajdır.

Teknoloji devleri tarafından yapılan bu çeşit gelişmeler, teknolojinin geliştiğini ve büyüyen metaverse için bir sonraki büyük arayüz olma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu