Metaverse Facebook’un sonunu mu getiriyor?

Meta, uzun yıllardır geliştirmeye devam ettiği Metaverse projesine bir defa daha milyarlarca dolar aktardı.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in Metaverse’e olan takıntısı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Metaverse olan ilgisi nedeniyle üç dev şirketinin ismini bile Meta olarak değiştiren Zuckerberg, epeyce zorlayıcı geçen 2022 yılına karşın hala bu teknolojiye olan itimadını kaybetmedi. Yeni yılda da Metaverse olan dayanağını birebir halde devam ettirebilmek isteyen Meta, bu çalışmaların yürütüldüğü departman olan Reality Labs’a tüm bütçesinin %20’sini aktardı.

Bu sayı epeyce büyük bir sayı olarak değerlendirildi. Bundan da kıymetlisi 2022 yılında yaklaşık olarak 1o milyar dolar üzere bir düzeyde ziyanı olduğunu açıklayan bu departmanın Zuckerberg tarafından hala dayanak almaya devam etmesi “Metaverse Meta’yı ya batıracak ya uçuracak” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Metaverse Facebook’un sonunu getirebilir

Teknoloji şirketlerinin hiçbiri Meta kadar Metaverse dünyasına yatırım yapmıyor. Hatta o denli ki başka teknoloji şirketlerinin yaptığı yatırımların toplamı, Meta’nın yapmış olduğu yatırıma denk gelmiyor. Bu yatırımlar karşısında proje başarılı olur ve insanlık için gelecek Metaverse cihanında şekillenmesi, bu durumdan karlı çıkacak isim elbette ki Meta olacak. Lakin bunun için öncelikle şirketin o günleri görebilecek kadar ayakta kalmış olması gerekecek. Son 16 ay içerisinde 600 milyar dolar kaybeden Meta için işler her geçen gün daha da şiddetli bir hal alarak ilerliyor. Durumun bu formda devam etmesi karşısında Meta’nın, Metaverse projesini desteklemeye devam etmesi de pek mantıklı gözükmüyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu