Microsoft birçok çalışanını işten çıkarma yolunda

ABD merkezli teknoloji önderlerinden olan Microsoft bünyesinde çalışan sayısının yaklaşık olarak yüzde 5’ini işten çıkarma yolunda olduğunu duyurdu.

Teknoloji dalında işten çıkarılma oranları gitgide artıyor. Bu hususta adım atan devlerden ABD merkezli Microsoft, çalışanlarından yüzde 5’e yakınının işten çıkarılmasını planladığını aktardı. İngiliz Sky News’un haberine nazaran, istihdam sayısı 220 binden fazla olan Microsoft ‘un iş gücünde yüzde 5’e yakın azaltma planlaması mevcut, bu ise 11 bine yakın çalışanın işten çıkarılması manasına geliyor.

Microsoft birçok çalışanını işten çıkaracak

Üstelik Bloomberg’in haberine bakıldığında, bu mevzuda yakın kaynaklardan alınan habere nazaran 18 Ocak tarihinde kimi mühendislik ünitelerinde işten çıkarma yoluna gitmeyi planlandığı gözleniyor.

Diğer taraftan analistler şirketin 2017 mali yılından bu vakte kadarki en yavaş gelir artışını beklerken, Microsoft’un geçen yıla ilişkin Ekim-Aralık periyodu vitrinbet bilançosunu 24 Ocak tarihinde açıklaması öngörülüyor.

Teknoloji bölümünde işten çıkarma trendi artış yolunda

Teknoloji bölümünde telaşların sebebi yüksek enflasyonist ortam ve mümkün resesyon iken, geçen yıla bakıldığında özellikle ABD’de birçok teknoloji şirketinin binlerce çalışanı işten çıkarma ya da yeni işe alımlara orta verdiği görülmüştü. Bu kararı alan şirketlerin ortasında dalda dev olan Amazon ve Meta’nın olması da dikkat çeken hususlardan birisiydi.

Son olarak ABD merkezli bulut tabanlı bir yazılım firması olan Salesforce, işgücünde yüzde 10 üzere bir oranda azalış kararı olduğunu belirtmişti.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu