Microsoft Teknoloji Merkezi bölgenin teknoloji üssü olacak

Açılışı Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun konut sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç iştirakiyle 13 Haziran 2019’da gerçekleşen Microsoft Teknoloji Merkezi, şirketin İstanul’da yer alan binasında bulunuyor.

Microsoft Teknoloji Merkezi’nde teknoloji geliştiriliyor

Bu teşebbüs, Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika Bölgesindeki birinci yeni jenerasyon teknoloji merkezi olma niteliği taşıyor. Türkiye’deki yatırımlarına sürat veren Microsoft, Türkiye’deki şirketleri geleceğe hazırlamak ve yerli yazılımları dünyaya tanıtmak emeliyle hayata geçirdiği Microsoft Teknoloji Merkezi’nde buluttan dayanak alarak kurumların dijital dönüşümüne güç ve sürat katan birçok yenilik sunuyor. Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşümünü desteklemek emeliyle kurulan Microsoft Teknoloji Merkezi’nde, yerli yazılım şirketleri de kendi yazılımlarını memleketler arası ziyaretçilerle buluşturma imkânına kavuşuyor. Bir öbür deyişle, Microsoft, Türk firmalarının dünyaya açıldığı pencerelere bir yenisini daha eklemiş oluyor. Microsoft Teknoloji Merkezi’nin, ülke iktisadına paydaşlarla birlikte önümüzdeki devirde 2,5 milyar lira kıymet oluşturması bekleniyor.

Microsoft bu merkezi hayata geçirirken iki maksat ekseninde çalıştı. Birincisi, süreç kapasitesi ve yapay zekâ yetenekleriyle bulut bilişimin dünyayı değiştiren yararlarını Türkiye’deki şirketlere aktarmak. Şirket, en yeni dijital dönüşüm teknolojilerini ülkeye getirip bunları Türkiye’deki müşterileriyle buluşturmak istiyor. Merkezde müşterilerin kendi gereksinimlerine ve dijital dönüşüm amaçlarına uygun tahliller sunuluyor. İkincisi ise, bir vitrin olarak konumlandırılan merkezde, Türkiye’de yazılım geliştiren şirketlerin tanıtımına ve dünya pazarlarına açılmasına dayanak olmak. Ayrıyeten, her geçen gün artan yerli yazılım tahlillerinin bölge ve dünyayla buluşturulması da hedefleniyor. Burada tahlillerini sergileyen Microsoft iş ortaklarının sayısı giderek artıyor.

Amerika Kıtası’nda 25, EMEA bölgesinde 17, Asya’da 9 olmak üzere, dünyada 51 tane Microsoft Teknoloji Merkezi bulunuyor. New York, Tokyo, Amsterdam, Dublin, Moskova, Oslo ve Paris üzere dünyanın önde gelen kentlerden sonra, İstanbul’u bu türlü bir merkezle taçlandırmak Microsoft’un Türkiye’ye kattığı kıymet manasında büyük ehemmiyet taşıyor. Bu merkez, Microsoft MEA bölgesindeki birinci ikinci jenerasyon Teknoloji Merkezi olma niteliğinde.

İkinci kuşak teknoloji merkezi olan Microsoft Teknoloji Merkezi’nde yüklü olarak Çağdaş Çalışma ve Dijital Dönüşüm teknolojisi içeren ve bulut üzerinde çalışan inovatif yenilikçi teknolojileri yer alıyor.

Bulut teknolojilerinden yapay zekâya, IoT ve akıllı mesken tahlillerinden robotlu üretim teknolojilerine, eğitim araçlarından çağdaş çalışma ve akıllı kent platformlarına kadar 150’nin üzerinde farklı tahlil dünya ile tıpkı anda Microsoft Teknoloji Merkezi’nde yerini aldı. Ayrıyeten, Microsoft Teknoloji Merkezi’nde 32 Türk yazılım firmasının 90 farklı tahlili bulunmaktadır.

Merkezdeki tahlillerin başında, Kurumsal Operasyonların Takibi, Yapay Zekâ ve Bilişsel Teknolojiler, IoT ve Robot Teknolojileri, Bulut Bilişim ve Hibrit Bulut, CRM Süreçleri, Akıllı Konut Sistemleri, Akıllı Kent Tahlilleri, Microsoft Eğitim Araçları, Karma Gerçeklik Tecrübesi, Güvenlik Teknolojileri, Üretkenlik Tahlilleri, Çağdaş İş Yeri Araçları, İlişkili Fabrika, Sanal Bilgi Merkezi Tipi, Çok Kanallı Pazarlama, dataların korunmasına dair GDPR ve KVKK Uyumluluk Tanıtımları ve sunum odaları geliyor.

Başa dön tuşu