Naci Görür’ün Benzersiz Kariyeri ve Tüm Deprem Uyarıları

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan büyük depremler sonrasında Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün daha önce bu bölge ile ilgili yaptığı uyarılar gündeme gelmişti. Peki ünlü profesör başka hangi bölgeler için uyarılarda bulundu ve bulunmaya devam ediyor?

Son dönemlerde Türkiye’de adı sık duyulan yer bilimci Naci Görür’ü Türk halkı ne kadar tanıyor? Daha önce depremin nerelerde, hangi bölgelerde olacağıyla ilgili uyarılarını yaptı ancak pek dikkate alınmadı. Üzücü deprem felaketinden sonra ise sosyal medyada Naci Görür’ün açıklamaları gündeme oturmuş durumda. Çoğu insan, “Sırada hangi bölge var? Beklenen büyük Marmara depremi konusunda nelere dikkat etmeliyiz?” gibi soruların cevabını arıyor.

Ülkemizde, söylediklerini dikkate almamız gereken bilim insanları arasında Naci Görür de var. Değerli bilim insanının, deprem ülkesi olarak adlandırılan Türkiye ile ilgili uyarı ve açıklamaları arasında neler vardı? Gözden kaçırdığımız uyarıları nelerdi? Onu daha sık dinlememiz ve uyarılarını dikkate almamızı gerektiğini bize hatırlatan, daha önce depremle ilgili yaptığı o uyarılarını sizler için derledik.

Öncelikle Naci Görür’ün kariyerine değinelim:

naci görür

1947 yılında Elazığ’da dünyaya gelen Naci Görür, 1966’da İTÜ Maden Mühendisliği bölümünü kazandı.1971’de ise jeoloji mühendisliği yüksek lisansını tamamladı. 1973 yılına kadar İTÜ’de asistan olarak görevini gerçekleştirerek sonrasında İngiltere’de doktoraya devam etti.  Ünlü yer bilimci; London University, Imperial College, Royal School of Mines’ta D.I.C, M. Phil. ve PhD derecelerine sahip.

1978’de çalışmalarına İTÜ’de devam etti. Bu okulda 1983’te doçent; 1989’da da profesör oldu. Sedimantoloji ve deniz jeolojisinde uzman olan Görür, Türkiye’nin sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında ciddi araştırmalar yapmıştır. Halihazırda ülkemizin deprem konusunda bilinçlenmesine önemli katkılar sağlamaya da devam etmektedir.

Özellikle 1999 depreminden sonra Marmara’nın deprem potansiyelini gün yüzüne çıkarmak için yoğun çalışmalar gerçekleştirdi.

dr naci görür gençlik

Türkiye’yi derinden sarsan 1999 depreminden sonra, çalışmalarını daha da yoğunlaştıran Naci Görür’ün çok sayıda ulusal proje yürüttüğü görülüyor. Kendisine 1983’te TUBİTAK tarafından Teşvik Ödülü de verildi. Türkiye Bilimler Akademisi’nin asli üyesi seçilmesi 1997’de gerçekleşti ve daha sonra 2004’te NATO bilim ödülünün sahibi oldu.

Çok sayıda hem yerel hem de ulusal çalışmada yer alan Görür, kelimenin tam manasıyla jeolojiye aşık. TÜBİTAK kendisine bu alanda çeşitli görevler bahşetti, Görür aynı zamanda bilim kurulu üyeliği de yaptı. 2000’de aynı kurumun Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı’na getirildi. Çok geçmeden 2010’dan itibaren devam ettiği İTÜ’de öğretim üyeliğine geri döndü. Kariyer gelişimi bu denli parlak olan bir bilim insanının fikirlerini önemsememiş olmamız sizi de şaşırttı mı?

Araştırmalarında birçok yerli ve yabancı gemi kullandı: Nautile isminde insanlı bir denizaltıyla Marmara’ya daldı.

Marmara Denizi fay haritası

Marmara’nın 1240 metre dibine dalan Görür, İstanbul’u tehdit eden fay hattını inceleyen Prof. Dr. Naci Görür ve çalışma arkadaşları hâlâ Marmara Denizi’nin depremselliğini ve oşinografik özelliklerini ölçmek için deniz tabanına bir denizaltı gözlem istasyonu kurma çalışmalarını sürdürüyorlar.

“Kahramanmaraş depremi bizim için bilinmeyen bir deprem değildi, gelmekte olduğunu bağıran bir depremdi!”

Başa dön tuşu