Wikipedia’nın en çok okunan makalesi Kleopatra oldu: Peki ama ne alaka?

Wikipedia hala hayli değerli bir bilgi kaynağı pozisyonunda. Lakin toplumsal medyanın yaygınlaşması sayesinde, bu platformun popülaritesinin geçtiğimiz yıllara nazaran azaldığını söylemek de mümkün. Gerçekten bir orta herkesin lisanında Wikipedia vardı. Hatta şimdilerde yapay zeka ChatGPT için konuşulan çabucak hemen her şey bir vakitler Wikipedia için söyleniyordu. Lakin tüm bu gelişmelere karşın, ünlü ansiklopedi hala her yıl milyarlarca ziyaret alıyor.

Yapılan bir araştırmaya nazaran 2022 yılının en çok ziyaret edilen Wikipedia makalaesi ise Kleopatra sayfası oldu. Bu birinci bakışta epey garip bir istatistik. Hakikaten Kleopatra her ne kadar her zaman hoşluğun ve ihtirasın sembolü olduğu için isminden bahsettiren biri olsa da 2022 yılında onu özel kılacak ve tüm ilgiyi üzerine çekecek rastgele bir gelişme olmadı.

Wikipedia’nın en çok okunan makalesi Kleopatra oldu: Pekala ancak ne alaka?

Üstelik 2022 yılında tüm dünyayı sarsan çok daha kıymetli olaylar oldu. Öyleyse toplam 55 milyon 882 bin kez ziyaret edilen bu sayfanın cazibesi neydi?

Bu sorunun cevabını merak eden bir internet gazetecisi, günler süren araştırmaların sonucunda epeyce enteresan bir karşılığa ulaştı. Buna nazaran bir internet fenomeni tarafından Google Asistan’ın neler yapabileceğini göstermek için Google Asistan’a “Kleopatrayı Wikipedia’da Göster deyin, bakın neler olacak” dediğini fark etti. Tabi sayısı milyonları bulan pek çok kişi de yıl içerisinde bu komutu yerine getirdi ve Kleopatra sayfası da bu sayede aslında hiç merak edilmemesine karşın milyonlarca sefer ziyaret edilmiş oldu.

Başa dön tuşu