Netflix’in hisseleri değer kaybetti

Çarşamba günü açıklama yapan Netflix Inc., sekiz yıldır birinci kere ABD’de müşteri kaybettiğini, öteki ülkelerdeki yeni abone gayesine de ulaşamadığını duyurdu.

Netflix’in payları bedel kaybetti

Şirketin Nisan-Haziran ayları ortasında 130 bin ABD’li müşterisini kaybettiğini gösteren ikinci çeyrek raporunun akabinde Netflix payları yaklaşık yüzde 12 kıymet kaybetti. Şirkete nazaran müşteri kaybedilmesinin sebebi, ikinci çeyrek boyunca yayımlanan yeni üretimlerin beklendiği kadar ilgi çekmemesi ve birtakım piyasalardaki fiyat artışının büyümeyi durdurması.

Netflix, ABD dışında 2,83 milyon fiyatlı abone kazandı. Bu sayı, tahlil uzmanlarının beklentisini 4,8 milyon altında. Şirket, hissedarlara yazdığı bir mektupta “Bütün bölgeler için maksadımızın altında kaldık. Lakin bilhassa fiyat artışının yaşandığı bölgelerde müşteri kaybettik.” sözünü kullandı.

Fiyat artışının abone kaybına yol açacağı öngörülüyordu

Netflix CEO’su Reed Hastings, tahlil uzmanlarıyla yaptığı bir imajlı aramada, “Bu yılı geçtiğimiz yıldan daha fazla aboneyi bünyemize katarak kapatmayı planlıyoruz.” dedi. Netflix şu anda dünya genelinde 151,6 milyon aboneye sahip. Şirket, ikinci çeyrekte Britanya, İsviçre, Yunanistan ve Batı Avrupa’da fiyat artışı yapmıştı. Mart ayında yapılan bir ankette, ABDli Netflix abonelerinin yüzde 81’i Netflix’in aylık fiyatının 5 Dolar kadar artması durumunda aboneliklerini durduracağını belirtmişti.

Netflix’in pay başına net kârı geçtiğimiz yıl 85 cent iken bu yılın ikinci çeyrek raporunun akabinde 60 cent’e düştü. Toplam hasılat 3,91 milyar Dolar’dan 4,92 milyar Dolar’a yükseldi. Uzmanların kestirimi ise 4,93 milyar Dolar olacağı istikametindeydi.

Siz Netflix’in ülkemizdeki fiyat siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz?

Başa dön tuşu