Neuralink’in eski ortağı Max Hodak, Elon Musk’la rekabet edecek

Neuralink’in kurucu ortağı ve eski CEO’su olduğuna inanılan Max Hodak, geçen yıl Elon Musk’ın şirketinden istifa etmişti. Bloomberg’in web sitesinde yayınlanan yeni bilgilere nazaran, yönetici şu anda 160 milyon dolar pahasında öteki bir Brain Computer Interface (BCI) şirketinin başına geçti.

Science Corp, Hodak’ın yeni şirketi ve BCI ile çalıştığı için Neuralink’e rakip olarak geri dönmeye karar verdi. Kurucu ortağın şirketten kendi isteğiyle mi ayrıldığı yoksa kovulduğu da aşikâr değil. Beyin-bilgisayar arayüzü sanayisinde bile, 160 milyon dolarlık fon, Musk’ın şirketinden sonra ikinci sırada. Bu şirketler göründüğü kadar emsal değiller.

Neuralink’in tersine, Science Corp başınızı kesmeyecek ve içine bir çip yerleştirmeyecek. Açıklandığı üzere şirket, hastanın optik hududu yoluyla bilgi göndermek için ışığı kullanan fotonik teknolojiyi kullanıyor, bu nedenle teoride çok engelli kullanıcılar tedaviden yararlanabilir.

Max Hodak mevzu hakkında yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

“Önemli karşılanmamış gereksinimleri olan yüksek seviyede engelli bir hasta popülasyonu öngörüyoruz. Bu, sırf bir implantla değiştirilebilir”

Yeni şirket Neuralink’in rakibi olacak

Yönetici, teşebbüsün tavşanlarda körlüğü tedavi etmek için Science Eye isimli bir prototip geliştirdiğini söylüyor. Temel olarak test, beyin ile aygıt ortasında irtibata müsaade vermek için tavşanın optik sonu üzerine 2 mm’lik bir LED sinema yerleştirmeyi içeriyordu.

Hodak’ın amacı birkaç yıl içinde insan denemeleri yapmak ancak şimdi bir iddia yok. Neuralink bu yoldan giderse, deneme epeyce uzun sürecektir. Her halükarda, Musk’ın şirketi üzere, Science Corp da çeşitli özel gereksinimlerin tedavisine yardımcı olabilecek teknoloji sağlamayı umuyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu