Nissan, Ford ve Volkswagen Avrupa’da daralan daldan berbat etkilendi!

Reuters (Paris)’in haberine nazaran, Avrupa’daki araba satışları nisan ayında % 0,5 geriledi. Avrupa Araba Üreticileri Derneği’nin (ACEA), Cuma günü yaptığı açıklamada, Nissan, Ford ve Volkswagen’in aylık net düşüşün öncülüğünü yaptığı belirtildi.

Nissan, Ford ve Volkswagen Avrupa’da daralan bölümden berbat etkilendi!

Avrupa Araba Üreticileri Derneği’nin (ACEA), Cuma günü açıkladığı bilgilere göre  Avrupa otomotiv pazarında % 0,5 oranında bir düşüş gerçekleştiği görülüyor. Bu düşüş araba üreticilerine de yansımış durumda.

Geçtiğimiz günlerde Nissan CEO’sunun “dibe vuracağız” telaffuzlarının akabinde, Nisan ayının düşüş şampiyonu % 17 gerileme ile Nissan olmuştu. Bu durum yöneticinin bu tezinin epey dengeli olduğunu ispatlar nitelikte. Carlos Ghosn’un tutuklanma sürecinin akabinde toplum gözünde büyük bir itimat kaybı yaşayan firma, gerilemeye devam ediyor.

Brexit ve satış sayılarından ağır darbe olan Ford ise gerileme yaşayan İkinci firma olarak yer alıyor. Amerikan firma % 5,1’lik düşüş ile birlikte Avrupa’daki yapılanma sürecini hızlandıracak üzere duruyor.

Yaşanan gerilemede listenin üçüncü sırasında ise % 3,4’lük düşüş ile VolkswagenGrup araçları bulunuyor. Yalnızca Volkswagen‘in % 6,8, Audi‘nin ise % 5,8‘lik bir düşüş yaşamış durumda. Lakin yaşanan bu gerilemeye karşın SEAT ve Skoda’daki artışların, kümedeki dengeyi sağladığını da ayrıyeten belirtelim.

Başa dön tuşu